Az ujjaink hosszának aránya már születésünk előtt kialakul, amit részben az anyaméhben ránk ható hormonok befolyásolnak. A több ösztrogénnek kitett embereknél a mutatóúj általában hosszabb, mint a gyűrűsujj, míg a több tesztoszteronnak kitett embereknél a gyűrűsujj hosszabb lehet, mint a muatóúj. Vannak olyan emberek is, akiknek a gyűrűsujjuk és a muatóujjuk egyforma hosszú.
Ez a legújabb tanulmány 258 hallgatót vizsgált – közülük 169 nő –, hogy megnézze, milyen az ujjak aránya, és mennyi alkoholt fogyasztottak. Az eredmények azt mutatták, hogy összefüggés van a magasabb alkoholfogyasztás és a muatóujhoz képest hosszabb gyűrűsujjak között.
„Ismert, hogy az alkoholfüggő betegeknek nagyon hosszú a gyűrűsujjuk a mutatóujjukhoz képest, ami a születés előtti magas tesztoszteron- és ösztrogénexpozícióra utal. A várakozásoknak megfelelően az összefüggések erősebbek voltak a férfiaknál, mint a nőknél.”
Érdemes kiemelni, hogy az összefüggés nem képes ok-okozati összefüggést megállapítani, tehát az, hogy valakinek bizonyos ujjaránya van, nem törvényszerűen predesztinál – de remélik, hogy az összefüggés azonosítása rávilágíthat az alkoholfogyasztás hátterében álló tényezőkre.
„Az alkoholfogyasztás jelentős társadalmi és gazdasági probléma – mondta Manning. – Ezért fontos megérteni, hogy az alkoholfogyasztás miért mutat jelentős különbségeket az egyének között.”