Nagy Áron
2024. december 3. kedd. 18:28
Közép-európai idő szerint kedden délután hadiállapot hirdetett Dél-Korea elnöke, aki a döntését azzal indokolta, hogy meg kell menteni az államot az északiakkal szövetséges felforgatóktól.
Egyúttal a szárazföldi erők vezetőjét, Park Ahn-soot nevezte ki a hadiállapot parancsnokának, a tábornok pedig jelezte közölte, hogy felfüggesztik a parlament és a pártok működését, a sajtót pedig cenzúra alá vonják.
Helyszíni beszámolók szerint a parlament épületét ezek után katonák szállták meg, de a törvényhozás mégis csak összeült valahogy, és érvénytelenítette Jun Szongjol rendelkezését. A házelnök hivatala erről hivatalos közleményt is kiadott, a katonák pedig ezek után mintha visszavonulót fújtak volna.
Fontos kiemelni: Észak-Koreának a történtekhez semmi köze. Jun Szongjol két éve elveszítette a parlamenti többségét, az ellenzék pedig felelősségre akarta vonni. Az elnök tehát lényegében a börtönbüntetés elől próbálhatott meg a katonai diktatúrába menekülni.
Jun Szongjol kormányzását súlyos gazdasági kudarcok jellemezték, de a szemére vetették azt is, hogy megpróbálta Dél-Koreát „ügyészi köztársasággá alakítani”. A politikai pályafutása előtt ő maga is a vádhatóságnál dolgozott, elnökként pedig a legfontosabb pozíciókat egykori kollégáival, bizalmasaival igyekezett betöltetni.
Ehhez képest apróság, de a Kim Kyung-hee-t a feleségét is megvádolták azzal, hogy megsértette azt a törvényt, amely szerint a tisztviselők közeli hozzátartozói nem fogadhatnak el gyakorlatilag semmilyen ajándékot.
A hírek szerint a parlamenti többséget alkotó ellenzék a hadiállapot kihirdetése után elbarikádozta magát az ülésteremben, így sikerülhetett még az előtt határozatot elfogadni a különleges jogrend érvénytelenítéséről, hogy a katonák kivezethették volna őket az épületből.
A hadiállapot jelentős indok nélküli bevezetése nyilvánvalóan a belső- és külső közvéleményt is megrázta, Jun Szongjol pedig az államcsíny sikertelenségével aláírta a politikai értelemben vett halálos ítéletét.
A dél-koreai valuta árfolyama nagyot esett, de az akciót a nagyvállalatok részvényei is megsínylhetik, ami súlyosan érintené Dél-Korea gazdaságát, amely éppen lejtmenetben van.
Este, megint csak magyar idő szerint negyed hétkor úgy néz ki, Jun Szongjol terve összeomlott, de az országra így is kaotikus időszak vár, ha az elnök nem vonul vissza azonnal. A törvényhozás döntése értelmében a hadiállapotot fel kell oldania. Kérdés, mi történik, ha nem teszi meg?
A helyszíni jelentések szerint a katonák csak a parlament épületét hagyták el, de az épület körüli állásaikat nem adták fel.