Kötőhártya-gyulladás: meddig fertőz?

A kötőhártya-gyulladás kialakulásában a leginkább négyféle tényező játszhat szerepet: allergiás reakció, szemben lévő idegen test, valamint vírusos vagy bakteriális fertőzés. Ritkán gombás fertőzés eredménye is lehet.

Az első két esetben természetesen nem kell a betegség terjedésétől tartani. A kötőhártya-gyulladás tehát csak akkor fertőző, ha valamilyen kórokozó okozza azt. Az adenovírus okozta járványos kötőhártya-gyulladás például különösen ragályosnak számít.

A vírusok által okozott kötőhártya-gyulladás általában már a tünetek megjelenése előtt is fertőz. Ez a panaszok fennállásáig végig ragályos is maradhat.

A bakteriális kötőhártya-gyulladás a tünetek fellépésétől kezdve továbbadható, egészen addig, amíg a szem(ek)ből váladék ürül. Az antibiotikumos kezelés megkezdése után 24 órával viszont már jóval kisebb eséllyel terjed át másra a fertőzés.

Hogyan terjedhet a fertőző kötőhártya-gyulladás?

A kötőhártya-gyulladás fertőző változatait közvetlen érintkezéssel, cseppfertőzéssel – vagyis például köhögéssel és tüsszentéssel –, valamint szennyezett tárgy vagy kéz közvetítésével kaphatjuk el. Egyes vírusok/baktériumok akár a vízben is képesek életben maradni, így akár úszás közben is megfertőződhetünk.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.