Miért akar kidurranni evés után a gyomrunk?

„Egy felnőtt üres gyomra körülbelül akkora, mint egy doboz üdítő (0,5 liter), de étkezés közben akár egy kétliteres üveg méretűre is kitágulhat; ritka esetekben, például a profi evőknél a gyomor akár négyliternyi ételt is képes befogadni” – kommentálja Arthur Bader, a Mayo Klinika orvostudományi és élettani docense.

Étkezés közben az étel a nyelőcsövön keresztül jut a gyomorba, amely a redőknek (merevítőknek) köszönhetően képes jelentősen kitágulni.

A gyomor enzimeket és sósavat választ ki az étel megemésztéséhez, összehúzódik és emészthetővé dolgozza fel az ételt.

Ez a képesség a simaizom szerkezetének köszönhető, amely úgy működik, mint egy gumiszalag: megnyúlik, majd visszatér eredeti helyzetébe.

Az éhség- és jóllakottságjelzéseket hormonok szabályozzák.

A ghrelin, az éhséghormon, akkor emelkedik, amikor a gyomor üres, és étkezés után csökken. Ha azonban valaki gyorsan eszik, vagy figyelmét elterelik, a jóllakottsági jelek késhetnek, ami gyakran túlevéshez vezet.

A túlevés nagyobb valószínűséggel fordul elő ünnepnapokon vagy stresszes helyzetekben. A kellemetlen érzés enyhítésére ajánlott étkezés után fekvés helyett sétálni, hogy elkerüljük a gyomorégést.

A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvosi Központja szerint a fizikai aktivitás javítja az emésztést, és segít az ételek mozgatásában a belekben.

Bár a gyomor alkalmazkodik a táguláshoz, a legjobb, ha elkerüljük a túlevést. A maradékot mindig elteheti későbbre, így elkerülheti a kellemetlenségeket és megőrizheti egészségét.

Elolvasom a cikket