MH/ MTI
2024. december 4. szerda. 22:29
A tájékoztatás szerint a csoport tagjai magukat banki ügyintézőnek kiadva hívtak fel embereket, akiknek azt a hamis történetet adták elő, hogy bankszámlájukhoz idegenek próbáltak meg hozzáférni.
A bűnözők olyan meggyőzek voltak, hogy a megtévesztett sértettek maguk utalták el pénzüket a csalók által megadott számlaszámra, abban a hitben, hogy így megvédik vagyonukat.
Másokkal pedig azt hitették el, hogy számlájuk védelme érdekében egy programot kell telepíteniük számítógépükre vagy mobiltelefonjukra, azonban pont ezekkel a távoli hozzáférést biztosító applikációkkal adtak lehetőséget az elkövetőknek, hogy azok bűntársaik számláira utalhassák a sértettek pénzét. A BRFK kibernyomozói által vizsgált nyolc összefüggő ügyben a csalók összesen 82,5 millió forinttal károsították meg így áldozataikat – közölte a rendőrség.
A beszerzett adatok elemzését követően a budapesti nyomozók a társhatóságok segítségével november 19-én csaptak le a bűnbandára egyszerre huszonöt helyszínen, köztük egy olyan budapesti irodahelyiségre, ahol online csalásból származó pénzeket tárolhattak – írták, hozzátéve, hogy innen és az ide köthető további címekről összesen több mint 241 millió forint értékű eurót, amerikai dollárt, svájci frankot és más fizetőeszközt foglaltak le.
A rendőrök lefoglaltak továbbá rengeteg informatikai eszközt és iratot, kihallgattak tíz gyanúsítottat és őrizetbe vettek egy 30 éves, Budapesten élő ukrán–magyar állampolgárságú férfit, egy 33 éves budapesti férfit, egy 22 éves ukrán állampolgárságú, kárpátaljai férfit, valamint egy 45 éves ukrán állampolgárságú férfit.
A bíróság azóta mind a négy gyanúsított letartóztatását elrendelte – olvasható a közleményben.