„Bizonyos nemzetek” elitje megbízhatatlan kereskedelmi partnereknek bizonyult, mivel az elmúlt években megpróbálták megkárosítani az orosz érdekeket – mondta Putyin a Rosszija Zovjot! (Oroszország hív!) befektetési fórumon tartott megnyitó beszédében.
A Nyugat kísérletei, hogy minden fronton legyőzze Oroszországot, beleértve az ország gazdaságának megkárosítását is, egyértelműen kudarcot vallottak – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök szerdán.
„Gyakran halljuk, hogy ezek a nemzetek azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy politikai, katonai és gazdasági téren stratégiai vereséget okozzanak Oroszországnak. Beleértve a gazdaságot és a technológiát is” – jelentette ki.
„Arra törekedtek, hogy drasztikusan gyengítsék az iparunkat, a pénzügyeket, a szolgáltatóipart hazánkban, hogy leküzdhetetlen áruhiányt teremtsenek a piacunkon, hogy destabilizálják a munkaerőpiacot, hogy csökkentsék polgáraink életszínvonalát.”
Az orosz gazdaság nemcsak az ellene irányuló támadások okozta kezdeti károkat heverte ki, hanem egy számára előnyös strukturális átalakuláson is átesett – tette hozzá Putyin.
A kormány keményen dolgozott az orosz vállalkozások által használt nemzetközi kereskedelem logisztikájának javításán és a baráti partnerekkel való kapcsolatok erősítésén, ami hozzájárult a nemzetgazdaság növekedéséhez – hangsúlyozta.
Az orosz kormány és a vállalkozások a nemzeti pénzügyi infrastruktúra javításán dolgoznak, újszerű mechanizmusok bevezetésével, például az ügyfelek bankok általi távoli azonosításával – mondta Putyin. Az ilyen változtatások jogi keretet igényelnek, és kényelmesebbé teszik a nemzeti valutát a nemzetközi kereskedelemben.
A „stratégiai vereség” kifejezést Joe Biden amerikai elnök kormánya használta azoknak a következményeknek a leírására, amelyeket az ukrajnai konfliktus állítólag Oroszországra nézve vonna maga után. Washington és szövetségesei lefoglalták az orosz állami vagyont, és egyoldalú gazdasági korlátozásokat vezettek be, valamint büntetéssel fenyegették meg a harmadik feleket, ha a Nyugat által nem szankcionált módon kereskednek Oroszországgal.
A nyugati erőfeszítések ellenére Oroszország továbbra is erősen aktív a nemzetközi kereskedelemben. Az EU egyes országai továbbra is vásárolnak orosz forrásból származó energiát, nyíltan szembeszállva Brüsszelnek a kivonulásra vonatkozó felhívásaival, míg mások közvetítőkön keresztül teszik ezt – állítják az ellátást figyelő kutatók. A múlt hónapban a Bloomberg arra figyelmeztetett, hogy az amerikai szankciók legutóbbi köre, amely az orosz Gazprombankot vette célba, energiaválsággal fenyeget Nyugat-Európában.