Az angol labdarúgó-bajnokság első osztályában évek óta a 13. és a 14. fordulóban, az úgynevezett Rainbow Laces időszakban, szivárvány színű melegítőt viselnek a játékosok, és a csapatkapitányi karszalag is az LMBTQ-mozgalmat népszerűsíti. Így emlékeztetnek az 1969-ben a New York-i Greenwich Village-ben található Stonewall kocsma homoszexuális vendégei ellen irányuló rendőrségi razziára, majd az utáni zavargásokra.
A hétvégi bajnoki fordulóban a Manchester United hollandiai születésű marokkói válogatott futballistája, Noussair Mazraoui nem volt hajlandó az LMBTQ-közösség melletti kiállást szimbolizáló szivárványszínű tréningruhát viselni az Everton elleni mérkőzés előtti bemelegítésnél. A 27 éves Mazraoui hithű muzulmánként megtagadta a szivárványos melegítő viselését.
A The Athletic értesülései szerint a csapat úgy döntött, hogy egyetlen játékos sem fogja viselni, nehogy a marokkói hátvéd legyen az egyetlen, aki nem hajlandó szivárványosba bújni. Mindezek után Bruno Fernandes csapatkapitány szivárványos karszalaggal lépett a pályára.
A csapat mezszponzora, az Adidas csalódott a fejlemény miatt, miután a United játékosai a korábbi években támogatták a kezdeményezést.
A klub közleményében hangsúlyozta: mindenféle hátterű szurkolót szeretettel várnak, beleértve az LMBTQ közösség tagjait is, és elkötelezettek a sokszínűség és a befogadás mellett, de a játékosoknak joguk saját véleményüket kifejezni, különösen a hitükkel kapcsolatban, és ez néha eltérhet a klub álláspontjától.
Az Angol Labdarúgó Szövetség viszont figyelmeztette a Crystal Palace játékosát, Marc Guehit a játékfelszerelésekre vonatkozó szabályokra, miután vallási üzenetet írt rá. A 24 éves Guehi a Newcastle elleni szombati 1–1-es döntetlenre végződő mérkőzésen „Szeretlek Jézus” feliratot írt a karszalagjára.
Marc Guehit figyelmeztette az angol szövetség
Fotó: AFP/NurPhoto
A Palace csapatkapitánya figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetést, a kedd esti Ipswich elleni 1–0-ra megnyert mérkőzésen azt írta a karszalagjára, hogy „Jézus szeret téged”.
Vajon ezért megbüntetik az elefántcsontparti származású angol hátvédet?