A szervezet mindezek alapján olyannak tűnik, amely, ha meglehetősen egyoldalú is, legalábbis bizonyos sztenderdek szerint működik.
Azonban nemrég kiderült, hogy korántsem ez a helyzet.
Hétfőn a francia Mediapart és partnerei nyilvánosságra hoztak ugyanis egy jelentést. Ez a jelentés pedig rávilágít az OCCRP tulajdonosi hátterére, finanszírozási forrásaira, valódi céljaira és célkitűzéseire, mindarra, ami eddig a tiszteletreméltó nemzetközi szervezet leple alatt folyt.
Már az is beszédes, hogy egyébként az anyag elkésztésében részt vett a német Norddeutsche Rundfunk (NDR) is, amely médium azonban saját anyagait nem publikálta, ugyanis kőkemény fenyegetéseket kapott az OCCRP-től.
A többi szervezet ettől függetlenül nyilvánosságra hozta, amit talált.
S ebből kiderült, hogy a magát független oknyomozó újságírói szervezetként bemutatót OCCRP legfőbb finanszírozói közé tartozik az amerikai kormány Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID), a National Endowment for Democracy (NED), azaz a Soros Alapítvány.
A most publikált jelentés szerint az OCCRP 2008-as megalapítása óta legalább 47 millió dollárt (18,5 milliárd forint) kapott amerikai kormányzati forrásokból.
A már említett NDR-nek Drew Sullivan, az OCCRP társalapítója és kiadója elmondta, az amerikai kormány is döntő pénzügyi támogatást nyújt a szervezet működéséhez. Sullivan azt is kijelentette:
„Nagyon hálás vagyok az amerikai kormánynak a támogatásért.”
Persze ez önmagában nem feltétlenül jelentene sokat – számos civil szervezet és médium kap pénzt az amerikaiaktól (itthon itt van mindjárt az amerikai Külügyminisztérium által kistafírozott Telex), azonban a jelentés elég egyértelműen leírja, hogy az amerikai kormány a pénzért cserébe befolyással is rendelkezik a szervezetre.
Azon túl, hogy az Egyesült Államok vezetése egyértelműen meghatározza, hogy aktuálisan éppen mely országcsoportokkal és témákkal foglalkozik a szervezet, Washingtonnak joga van megvétózni a szervezeten belüli kulcsfontosságú személyi döntéseket.
Vagyis megmondják, miről szabad írni, és azt is, hogy miről tilos.
Az OCCRP szerint persze az amerikai kormány sosem él ezzel a jogával. Shannon Maguire, az USAID munkatársa ezt egy nyilatkozatban elismerte, mondván, hogy az ügynökségnek „joga van beleszólni” a személyzeti döntésekbe.
A szervezet jelentős pénzt kap magánadományozóktól is, ezek közül kiemelkedik a Soros György által alapított Open Society Foundations (OSF).
Az OCCRP szoros kapcsolatban áll a Globális Korrupcióellenes Konzorciummal (GACC), amely az Egyesült Államok Külügyminisztériuma által társfinanszírozott program. Ebben többek között részt vesz az a Transparency International (TI) is, amelyről nemrég a Szuverenitás Védelmi Hivatal kiderítette, manipulál, dezinformál és globális érdekeket szolgál.
A hivatal megállapította, a Transparency International (TI) nemzetközi hálózatának magyarországi alapítványa egy globális lobbihálózatba illeszkedve, politikai nyomásgyakorló tevékenységet fejt ki.
A TI nemzetközi hálózatának magyarországi alapítványát döntően külföldről pénzelik. A nagy támogatóik között szerepelnek például Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai és az Európai Bizottság. De nyugati országok közvetlenül is támogatják őket.
A GACC elsődleges feladata egyébként, hogy az OCCRP cikkei alapján bírósági vizsgálatokat, szankciós eljárásokat és
a civil társadalom mozgósítását indítsa el, utóbbit éppen a Transparency 65 országban jelen lévő helyi szervezeteinek támogatását felhasználva.
Mike Henning, az USAID munkatársa szerint az OCCRP munkája az amerikai külpolitika előmozdításának kulcsfontosságú eszköze.
„A finanszírozásnak összhangban kell állnia az Egyesült Államok külpolitikai és gazdasági érdekeivel, és elő kell mozdítania azokat”
– tette hozzá.
Az USAID pedig Magyarországi szervezetek számára is bőkezűen osztogatja a forrásokat.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Samantha Power volt amerikai ENSZ-nagykövet vezetésével újraindította tevékenységét Magyarországon az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID).
Az utóbbi években nagyjából összesen 1,2 milliárd forint landolt magyarországi szervezeteknél.
A USAID vezetője februárban bejelentette, csatlakoznak az Amnesty International Magyarország, a Magyar Helsinki Bizottság és a Budapest Pride tevékenységéhez.
Ezek után már nem nehéz rájönni, hogy mi is valójában az OCCRP. Az amerikai kormány eljuttatja a megfelelő információkat az OCCRP-hez, a szervezet ezeket megfelelően „tálalva” továbbítja a médiapartnereihez.
Ezzel indokot szolgáltatva az amerikai hírszerző ügynökségeket és kormányzati szerveket beavatkozáshoz.
Az OCCRP honlapján Magyarországra rákeresve jelenleg is számos olyan cikket találhatunk, amelyek a magyar korrupcióról szólnak, megkérdőjelezik a magyar választások tisztaságát, vagy éppen a szólás- és médiaszabadság kapcsán fogalmaznak meg éles bírálatokat.