Nagy változások jönnek a pedagógus-továbbképzési rendszerben

MH/ MTI
2024. december 5. csütörtök. 11:39

Balatoni Katalin hozzátette: az online rendszerben saját időbeosztás szerint, rugalmasan lesznek elvégezhetők a képzések. Azért van szükség a továbbképzési rendszer átalakítására, mert számos olyan új tartalom jelent meg a pedagógiában, amelyekről fontos, hogy a pedagógusok tudomást szerezzenek. Ezt hatalmas lehetőségnek nevezte a köznevelés számára, rámutatva: innovatív, korszerű tartalmak, módszertanok jelennek meg a képzésben a hagyományos értékeket megőrizve.

A helyettes államtitkár szólt arról is, hogy eddig hét évente százhúsz órányi továbbképzésen kellett részt venni a pedagógusoknak. Ez az időszak most öt évre fog csökkenni, a fele pedig úgymond „kötelező képzésként” valósul meg. Ez azt jelenti, hogy az igazgatók fognak konzultálni a pedagógusokkal, kijelölik, hogy mire van szüksége az iskolának, a pedagógusoknak és a gyerekeknek – tájékoztatott.

Balatoni Katalin nagyon fontosnak nevezte, hogy egy szakember – dolgozzon bármilyen területen – korszerű tudással rendelkezzen, új módszereket ismerjen meg. Kiemelte: a megváltozott kérdésekre reagálni kell. Arra például, hogy miként lehet ma megszólítani egy gyermeket, hogyan változott meg a rengeteg képernyő előtt töltött idő hatására a fejlődésük, miként hat rájuk, hogy kevesebbet mozognak – sorolta.

Olyan visszaeséseket tapasztalni különböző képességterületeken, ami nem engedi meg, hogy „a megszokott úton közelítsük meg a gyerekeket az oktatásban és a tudásátadásban” – fogalmazott. A továbbképzésben ismertetett módszertanok, tartalmak minden pedagógus számára hatalmas könnyebbséget jelentenek, hiszen nekik is sikerélményük lesz, és a gyerekeken is azt látják, hogy jól működik, „megtaláljuk az utakat egymáshoz” – tette hozzá.

Balatoni Katalin elmondta: 2022-hez képest megduplázódott a pedagógusképzésbe jelentkezők száma, tizenötezer hallgató kezdte meg tanulmányait szeptembertől a pedagógusképzés valamilyen területén. Lesz utánpótlás – jelentette ki.

Kiemelte: 2025. január 1-jétől újabb 21,2 százalékos béremelést vezetnek be, ami azt jelenti, hogy egy gyakornoki, egy pályakezdő bér 640 900 forintnál fog kezdődni. Idén 32,2 százalékos átlagemelés valósult meg – közölte. Az „Akik arra születtek” elnevezésű, a pedagóguspálya népszerűsítésére indított rendezvénysorozatról elmondta: kilenc egyetemen jártak, több mint ezerötszáz hallgatóval találkoztak, kiváló előadások hangzottak el és több mint százötvenöt kiállító jelent meg.

A helyettes államtitkárt a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is kérdezték, ahol elmondta: 2025. szeptembertől lép életbe az új pedagógus-továbbképzési rendszer, amely ingyenesen biztosítja a szaktárgyi szakmai előrelépés lehetőségét. Az eddigiekhez hasonlóan lehetőségük lesz a pedagógusoknak arra, hogy választhassanak a szaktárgyukhoz nem szorosan kapcsolódó továbbképzéseket is – tette hozzá.

A továbbképzési rendszer valamennyi, a köznevelésben dolgozó száznegyvenezer pedagógust érinti – közölte, megjegyezve: a rendszer nagyon sok kutatásra épül, olyan szakemberek dolgozzák ki, akik gyakorló pedagógusok.

Elolvasom a cikket