Ukrajna a béke megkötése után sem lesz kevésbé korrupt és szegény ország, mint amilyen a háború kitörése előtt volt. Mostanság milliók tapasztalják, hogy másként is lehet élni, s nem kell rettegniük a helyi – amúgy az első puskalövésre elfutó – agresszív kiskirályoktól.
A háború elől elmenekült ukránok többsége soha nem térne haza – írja a Magyar Nemzet. Mint olvasható, a Berlinben tartózkodók egyre nagyobb része tervezi, hogy a várost állandó otthonává teszi – derül ki a Tegel sürgősségi szállón végzett felmérésből.
Utalnak arra is, a háború 2022-es kezdete óta ukránok tízezrei kerestek menedéket a német fővárosban, így a becslések szerint jelenleg 50-60 ezer ukrán él ott. Közülük mintegy kilencezren a LAF által kezelt állami szálláshelyeken laknak, mintegy háromezren a Tegel sürgősségi szállón, míg mások magánlakásokat találtak, vagy helyi lakosok fogadták be őket.
Sok háború elől menekülő kijátssza a rendszert. Felidézik, hogy tavaly egy ukrán család 40 ezer euró támogatást vett fel Németországban, annak ellenére, hogy hazájukban éltek. A munkaügyi hivatal havonta mintegy 3200 euró állampolgári támogatást, lakbért és fűtéstámogatást fizetett nekik – írta meg a Focus című lap. A négytagú família egyébként gyorsan kapott lakást és helyet egy bölcsődében, miközben a németeknek gyakran nem jut elég férőhely.
Hivatalos adatok szerint eddig mintegy 700 ezer ukrán menekült részesül állampolgári segélyben Németországban, és többségüknek nincs munkája. Az akkori adatok szerint az érintettek mintegy tizenkilenc százaléka dolgozik – érthető tehát, hogy mindkét csoport tagjai inkább ott akarnak maradni, mint hogy hazatérjenek a nyomorba és a kilátástalanságba.