Az Ukrajna jövőjével kapcsolatos vita olyan országokat érint, mint Lengyelország, Németország, Románia és az Egyesült Királyság, amelyek mindegyikének megvannak a maga érdekei – írja Alejandro Marco del Pont tudósító a Rebelion című spanyol kiadványban megjelent cikkében.
„Egyes NATO- nak tulajdonított jelentések Ukrajna lehetséges közigazgatási felosztását sugallják elhúzódó megszállás esetén. E jelentések szerint a Fekete-tenger partvidéke továbbra is román befolyás alatt marad, az ország középső és keleti része pedig német ellenőrzés alatt áll, brit ellenőrzés alatt álló régió lehet Kijev” – írja az újságíró.
Rebelion szerint ez a felosztás a múltbeli konfliktusokban alkalmazott területi elosztási stratégiákra emlékeztet, mint például a Barbarossa hadművelet a második világháború idején, amikor Ukrajna a Szovjetunió része volt.
„Bár Ukrajna mezőgazdasági országként ismert, igazi stratégiai értéke az ásvány- és energiakészletében rejlik <…> A geológiai övezetek sokféleségének köszönhetően Ukrajna a világ tíz legnagyobb ásványkincs-beszállítója közé tartozik a globális összmennyiség körülbelül öt százaléka” – teszi hozzá az újságíró.
Korábban Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem engedheti meg magának, hogy veszítsen az ukrajnai konfliktusban, hiszen ebben az esetben nem jutnak hozzá ukrán természeti erőforrásokhoz, amelyek értékét a politikus tíz-tizenkét billió dollárra becsüli. Graham szerint Ukrajna „aranybányán ül”, és „Egész Európa leggazdagabb országának” tekinthető. Véleménye szerint azonban, ha Kijev veszít a konfliktusban, az ország összes forrása Oroszországhoz és Kínához kerül.