Ma már a Mikulást egy vidám, idős úrként képzeljük el, puha fehér hajjal és pirospozsgás arccal, aki rénszarvasok által húzott szánján, hatalmas puttonyában ajándékokat visz a világ gyermekeinek. Ha a Mikulásra gondolunk, valószínűleg azonnal beugrik híres piros ruhája is. Ahogy azonban ő felkészíti szánját és felteszi a bojtos sapkáját az ünnepi munkára, sokan elgondolkodhatnak: mi a története ennek a mindenki által szeretett karácsonyi viseletnek?
Miért piros? A Mikulás ikonikus ruhájának valódi jelentése
A Mikulás alakja Szent Miklós történetéből fejlődött ki, aki görög szerzetesként életét a szegények, rászorulók és betegek segítésének szentelte. Szent Miklós a gyermekek védőszentje, és Európa egyik legnépszerűbb és legünnepeltebb szentje, különösen Hollandiában.
Honnan származik a híres piros?
Sok karácsonyi szakértő úgy véli, hogy a Mikulás piros ruhája a neves kóla márka 1931-es híres reklámkampányából ered, amelyet az amerikai művész, Haddon Sundblom készített. A reklámban Szent Miklós piros köntösben, fehér szakállal tűnt fel, és az egész világon elterjedt ez a klasszikus ünnepi megjelenés. Azonban Sundblomot állítólag Clement Clarke Moore és Thomas Nast munkái inspirálták.
A Mikulás-ruha története tehát ennél is régebbre nyúlik vissza. Thomas Nast német születésű amerikai karikaturista és szerkesztői illusztrátor már 1869-ben megrajzolta az ünnep figuráját élénk piros szőrmeszegélyes ruhában, sapkával, fekete övvel és nagy csattal. Nast rajzai Clement Clarke Moore A Visit from Saint Nicholas (Szent Miklós látogatása) című híres verséből inspirálódtak. A vers első sora miatt „Twas the night before Christmas” (Karácsony előtti éjszaka) néven vált ismertebbé. A költő egy „igazán vidám öreg manó” látogatására utal, aki egy „miniatűr szánon és nyolc aprócska rénszarvason” lovagol, és akiről tudta, hogy „biztosan Szent Miklós”. Az ő leírása Szent Miklósról segített kialakítani azt az ikont, amivé a vers szerint mára vált.
Nast kezdetben a Mikulást apró termetűként ábrázolta, hogy könnyedén lecsúszhasson a kéményeken. Az évek során azonban az alakja egy kedves, nagydarab Mikulássá fejlődött, akit ma is ismerünk. Érdekesség, hogy a korai rajzokon a Mikulás többféle színű öltözékben jelent meg, például zöldben is.
Mikor lett Szent Miklós a karácsony arca?
A 18. század végén Manhattanben élő holland családok összegyűltek, hogy megemlékezzenek Szent Miklós halálának évfordulójáról, december 6-án. A „Sinter Klaas” nevet adták neki, amely a Szent Miklós – hollandul Sint Nikolass – fordításából származik. Később az amerikai újságok átvették a Santa Claus elnevezést, hogy reklámozzák a karácsonyt. Az 1890-es években pedig az Üdvhadsereg kezdett munka nélküli férfiakat Mikulásként – akkor még zöld köntösben és csizmában – felöltöztetni, és az utcákra küldeni, hogy adományokat gyűjtsenek szerte Amerikában.
A piros szín ereje
A Mikulás ruhájának hírnevét nagyrészt a színének köszönheti. A neves kólamárka reklám népszerűségét követően a piros szín világszerte összefonódott a karácsonnyal, legyen szó csillogó díszekről vagy szeretettel becsomagolt ajándékokról. A tudomány régóta bizonyítja, hogy a színeknek ereje van: hatással lehetnek a hangulatunkra, érzelmeinkre és viselkedésünkre. Nem csoda hát, hogy a Mikulás piros ruhájának látványa azonnal ünnepi melegséggel tölt el bennünket. De mi az, ami a pirost ennyire erőteljessé teszi?
A színpszichológia szerint a piros gyakran a szeretet, az erő és a nemesség szimbóluma. Ráadásul a Mikulás nem az egyetlen oka annak, hogy a piros ilyen jelentőséggel bír karácsonykor. Évszázadokkal ezelőtt a kelta népek úgy hitték, hogy a magyal növények szépséget és szerencsét hoznak a tél közepén. Ezért rendszeresen díszítették otthonaikat piros növényekkel, hogy elősegítsék az újév bőségét.
Ezen túlmenően a piros az adakozás színe, amely ősidők óta az önzetlenséget, a szolgálatot és a mások iránti törődést jelképezi.
Érdekesség, hogy a Mikulás ruhájának fehér szegélye a tisztaságot és jóságot szimbolizálja. Ez a színkombináció és az általuk közvetített jelentések magyarázzák, miért olyan meghatározó a Mikulás öltözéke az ünnepi időszakban.