MH
2024. december 6. péntek. 8:43
Magyarországon jellemzően január-február tájékán kezdődik a szezonális influenzajárvány. A védőoltást még ezt megelőzően érdemes beadatni, számolva azzal is, hogy idő kell, amíg a védettség kialakul a szervezetben. Aki tehát még nem tette, karácsony előtt mindenképpen érdemes háziorvosával egyeztetnie a vakcinációról. Több olyan tévhit is létezik azonban, amely felesleges félelmet ébreszthet sokakban, akadályt állítva az oltakozás elé. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a leggyakoribb tévedéseket gyűjtötte csokorba csütörtöki Facebook-bejegyzésében, amelyeknek nem szabad bedőlni.
Tévhit: soha nem voltam influenzás, idén sem leszek
Az influenzavírusokra jellemző, hogy rendkívül változékonyak, emiatt nem is tud tartós védelem kialakulni velük szemben a szervezetben. Az oltóanyagokat szezonról szezonra frissítik e változásokat követve. Az így kialakuló védelem ezáltal azokra a vírustörzsekre is kiterjed, amelyekre az előző évben szerzett immunitás nem.
Tévhit: az influenzaoltás nem biztonságos
Itthon milliós nagyságrendű oltást adtak be a lakosságnak, méghozzá problémamentesen. Az oltással kapcsolatos kockázatok lényegesen kisebbek, mint az influenza és az abból származó szövődmények veszélye.
Tévhit: az oltástól is el lehet kapni az influenzát
Az oltóanyag nem tartalmaz élő vírust. Ebből kifolyólag maga az oltás nem okozhat fertőzést és megbetegedést.
Tévhit: nincs szükségem oltásra, mert nem tartozom rizikócsoportba
Az influenza bárkit megfertőzhet nemre, korra való tekintet nélkül. És még ha nem is betegszünk meg tőle súlyosan, átadhatjuk a fertőzést olyan hozzátartozóinknak, akik kockázati csoportba tartoznak például életkoruk, krónikus betegségük vagy terhességük révén.