Az Oroszországi Föderáció elnökének sajtótitkára felidézte Donald Trump nyilatkozatát arról, hogy Ukrajna kész megállapodást kötni Oroszországgal, majd jelezte: ennek előfeltétele, hogy Volodimir Zelenszkij visszavonja azt az elnöki rendeletet, amely megtiltotta a tárgyalásokat Vlagyimir Putyinnal és az adminisztrációjával.
– Ahhoz, hogy békés pályára kerüljön, Zelenszkijnek vissza kellene vonnia a rendeletet, és utasítást kellene adnia a tárgyalások folytatására, figyelembe véve az isztambuli megállapodásokat és a jelenlegi realitásokat – tette hozzá a Kreml szóvivője.
Dmitrij Peszkov emlékeztetett arra is, hogy Vlagyimir Putyin még júniusban felvázolta az ellenségeskedések beszüntetésének feltételeit, egyébként pedig kezdettől fogva nyitott volt a tárgyalásokra.
Mint ismert, a háború kitörése után néhány nappal már megindultak a tárgyalások a szembenálló felek között, s 2022 tavaszára úgy tűnt, a legtöbb kérdésben sikerül egyezségre jutniuk, de legalábbis közelíteni az álláspontokat. Akkor azonban Boris Johnson brit miniszterelnök megjelent Kijevben, és lebeszélte az ukrán elnököt arról, hogy folytassa a tárgyalásokat.
A legtöbben talán nem emlékeznek rá, de Vlagyimir Putyin 2024 június 14-én valóban előállt Oroszország békefeltételeivel, illetve azok egy „aktualizált” változatával.
E szerint az Ukrajnával való békefolyamat elindításához az ukrán hadseregnek ki kell vonulnia a Luhanszki, a Donyecki, a Herszoni és Zaporizzsjai területekről. Az elemzők körében azóta is zavart okoz, hogy mit jelent ez pontosan, például Demkó Attila is azt szokta mondani, hogy a szóban forgó területek határa szerinte nincs kőbe vésve.
Vlagyimir Putyin azonban nem hagyott kétséget a nyáron, hiszen úgy fogalmazott: „És figyelem – egészen pontosan ezeknek a régióknak a teljes területéről, azon közigazgatási határokon belülről, amelyek az Ukrajnához való csatlakozásuk idején léteztek.”
Emellett az orosz feltételek közé tartozik, hogy Ukrajnának örök semlegességet és nukleáris fegyverektől mentes státuszt kell vállalnia. Az országot demilitarizálni kell, ami az isztambuli tárgyalások fényében azt jelentheti, hogy a hadseregét egy jelképes honvédségre kell redukálnia. Továbbá az oroszok követelik a „nácitalnítást”, ami körülbelül azt jelenti, hogy be kell tiltani az Azov-ezredet, a Jobb szektort és a többi radikális szervezetet és pártot, és el kell távolítani a banderista szimpólumokt stb.
Ugyancsak a listán szerepel a Krím, Szevasztopol, a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság, Herszon és Zaporizzsja Oroszországhoz csatolásának nemzetközi szerzősédeskben rögzített elismerése, és valamennyi az Oroszországgal szembeni nyugati szankció eltörlése.
Az orosz elnök akkor azt közölte, hogy amennyiben az ukrán vezetés beleegyezik és megkezdi a csapatok kivonását a fent említett területekről, és hivatalosan elutasítja a NATO-csatlakozást, azonnal elrendeli a tűzszünetet és a tárgyalások megkezdését.
Bővebben az RBC-n:
https://www.rbc.ru/newspaper/2024/06/17/666c537a9a794780480c666a