1,3 milliárd forintnyi támogatás a fiataloknak

MH/ MTI
2024. december 9. hétfő. 21:42

Nagy-Vargha Zsófia kiemelte: a program nyílt pályázatainak nyertesei között civil szervezetek, tehetséggondozó intézmények, iskolák, szakképző iskolák, felsőfokú tanulmányi intézmények, szakkollégiumok és múzeumok is vannak. A Nemzeti Tehetség Program keretében megvalósuló Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjra 8 és 30 év közötti fiatalok pályázhatnak.

A pályázat során a tehetségterület nincs lehatárolva, azonban kiemelt szerepet kapnak a nemzetgazdaság szempontjából fontos természettudományos tárgyak: aki ezekből a tárgyakból pályázik, plusz pontokat szerezhet – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Hozzátette: erre az ösztöndíjra 250 millió forint áll rendelkezésre, az egyszeri, egymillió forintos összeget a fiatalok bármire – többek között sporteszközökre és hangszerekre – költhetik, amire szükségük van a tanulmányaik során.

Az 1,3 milliárd forintos forrásból támogatják a több évtizedes múltra visszatekintő Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) működését, valamint tanulmányi versenyek megrendezését és a fiatalok felkészítését, illetve nemzetközi versenyekre való kiutazását is – sorolta Nagy-Vargha Zsófia. Mint mondta, támogatást kapnak a szakkollégiumok is: több mint 40, a fiatalok számára egyetemen kívüli képzést nyújtó oktatási intézmény.

Nagy-Vargha Zsófia beszámolt arról is, hogy idén hat egyetemen indult el a Stem akadémiaprogram: a 75 millió forint forrásból a 11. évfolyamos, középiskolás diákok a felsőoktatási intézmények természettudományos tevékenységébe tekinthetnek be két féléven keresztül, többek között bevonják őket a tudományos kutatásokba, valamint olyan életpályákat mutatnak be nekik, amelyek vonzóvá teheti számukra a kutatói munkát.

A program célja, hogy kialakuljon a kapcsolat az egyetem és a középiskolások között – jegyezte meg a helyettes államtitkár. Nagy-Vargha Zsófia a Nemzeti Tehetség Program sajátosságának nevezte, hogy a fiatalok egymás utáni években, folyamatosan pályázathatnak, sikeres pályázatok esetén pedig hosszú távon is részt vehetnek a programokban.

A Nemzeti Tehetség Program részeként valósul meg egyebek mellett a Snétberger Zenei Tehetséggondozó Program, valamint a zenei és tánctehetségeket gondozó Talentum Hungaricum program is, de több pedagógusoknak szóló képzése és ösztöndíja is van a programnak – mondta Nagy-Vargha Zsófia.

A program hatékonyságát növeli az idén bevezetett tehetségazonosító mérés, amelynek köszönhetően célzottan tudnak a diákok számára tehetségüknek megfelelő programokat ajánlani – emelte ki a helyettes államtitkár.

Elolvasom a cikket