MH/ MTI
2024. december 9. hétfő. 19:13
Frissítve: 2024. december 9. 19:47
A strasbourgi közleményben a szakértői csoport hangsúlyozta: a demokrácia hanyatlásának megelőzése érdekében döntő fontosságú, hogy a kormányok korrupcióellenes jogszabályok elfogadásával bizonyítsák elkötelezettségüket és politikai akaratukat.
A kormányoknak határozottan kell fellépniük a korrupció eseteivel szemben a közélet minden területén! – szögezték le. A hatékony korrupcióellenes erőfeszítések segítenek helyreállítani az intézmények, a politikusok, a tisztviselők és állampolgárok közötti bizalmat. A korrupcióellenes fellépés elengedhetetlen a demokrácia és a jogállamiság megóvásához – szögezték le.
A közlemény Marin Mrčela GRECO-elnököt idézte, aki azt mondta: a korrupció központi jelentőségű a demokráciák előtt álló számos kihívás között. Emlékeztetett, a tagállamok kötelezettséget vállaltak a demokrácia és a jó kormányzás biztosításáért és megerősítésért, többek között a korrupció elleni harc folytatásával, ideértve a megelőzést és a közhatalmat gyakorlók felelősségre vonását is.
„Foglalkozni kell a korrupció következő generációkra gyakorolt hatásával egyebek mellett az által, hogy tudatosítjuk a fiatalokban, mi forog kockán. Ellenkező esetben a következő generációk szenvedni fognak mindazon károktól, melyeket a korrupció szabadságjogainkban és jólétünkben okoz” – fogalmazott Mrčela, majd úgy folytatta: „Be kell vonnunk a fiatalokat a demokratikus szerepvállalásba és a korrupcióellenes erőfeszítésekbe.”
A GRECO célja, hogy segítse az államokat az átláthatóság kultúrájának megteremtésében, a korrupció lehetőségeinek kiküszöbölésében azáltal, hogy szilárd korrupcióellenes keretek megteremtése révén bezárja a kiskapukat, és megbünteti az elkövetőket.
„Zéró toleranciát kell tanúsítaniuk a korrupcióval szemben” – tette hozzá közleményében az Európa Tanács korrupcióellenes szakértői csoportja.