Az alkohol rövid távú hatásai
Beszéd
Az egyik első jele annak, hogy valaki túl sokat ivott, az, ha nem ért egy szót sem abból, amit mond. Az American Addiction Centers rámutat, hogy ez a hatás jellemzően csak akkor jelentkezik, ha a véralkoholkoncentráció (BAC) eléri a 0,1 százalékot. Több különböző dolog együttesen okozza ezt a hatást.
Az alkohol egyik általános hatása az agyra az, hogy megváltoztatja két kulcsfontosságú neurotranszmitter egyensúlyát: a glutamátét, amely izgató hatású, és a gamma-aminovajsavét (GABA), amely gátló hatású. Ha több GABA és kevesebb glutamát van jelen, az idegsejtek lassabban tüzelnek, és minden hosszabb ideig tart – ezért van az alkoholnak nyugtató hatása.
Amikor ez az egyensúlyhiány a motoros irányításért felelős területeket érinti, károsítja a nyelv és az arc izmainak akaratlagos mozgását, ami megnehezíti a szavak megfelelő formálását.
Az alkohol közvetlenül befolyásolhatja az agynak a nyelvi feldolgozásért és a beszédprodukcióért felelős területeit is – tehát ha a barátja már nem érti a szavakat, akkor nagy valószínűséggel az ön válaszkommunikációs kísérletei sem fognak sokkal jobban sikerülni.
Egyensúly
Ez szépen elvezet bennünket a következő legnyilvánvalóbb jelhez, hogy ha valaki ivott akkor tántorog.
Ahogyan a motoros neuronok működésének megzavarása hatással lehet a beszédre, ugyanúgy hatással lehet a járásra és a koordinációra is. A kisagy ismét kulcsszerepet játszik ebben, mivel a mozgást, valamint a vizuális és térbeli információk koordinálását egyaránt irányítja, ami segíti önt a környezetéhez képest egyenesen tartani.
Ez a hatás általában akkor jelentkezik, ha valakinek a BAC értéke eléri a 0,18 és 0,25 közötti értéket mutat. Ebben a szakaszban az alkohol az agy szinte minden részére hatással van.
Memória
Részeges bohóckodásai talán megajándékozzák barátait néhány válogatott emlékkel, amelyeken később nevetni fognak, de ami a memóriáját illeti? Az valószínűleg nem fog olyan jól működni másnap reggel.
Az alkohol okozta időveszteséget a köznyelvben gyakran „ájulásos részegségként” emlegetik.
Úgy gondolják, hogy ezt az alkoholnak a hippokampuszra gyakorolt hatása okozza, mivel az agynak ez a régiója központi szerepet játszik az új emlékek kialakításában. Úgy gondolják, hogy az alkohol károsítja ezt a folyamatot – nem annyira arról van szó, hogy „elfelejtjük” a történteket, mint inkább arról, hogy eleve nem is rögzítettük ezeket az emlékeket.
Gátlások
Ez a memóriavesztés azonban néha álcázott áldás is lehet, ha figyelembe vesszük az ivás végső, rövid távú hatását. Az alkohol rontja az ítélőképességünket és csökkenti a gátlásainkat, olyan dolgokat mondunk és teszünk, amikre normális esetben soha nem gondolnánk.
Ebben az esetben az agynak az a régiója, amelyet az alkohol károsít, a prefrontális kéreg, amely az érvelést, az ítélőképességet és mindazokat a magasabb kognitív képességeket irányítja, amelyek az embert megkülönböztetik más fajoktól. Legalábbis a józan emberektől.
A kutatások nem mennek olyan messzire, hogy azt sugallják, az alkohol teljesen megváltoztathatja a személyiségét. Lehet, hogy csak hajlamosabbá tesz arra, hogy szűretlenül kimondja a véleményét, ami nem biztos, hogy jól fog esni azoknak az embereknek, akikre számít, hogy hazaviszik.
Az alkohol hosszú távú hatásai
Eddig olyan dolgokról volt szó, amik már néhány ital hatására előjöhet bárkinél. Ha az alkoholfogyasztás krónikussá válik, hosszú időn át tartó, magas szintű fogyasztással, előfordulhat, hogy maradandó károsodást szenved az agy.
Függőség
Bár sok ember fogyaszt alkoholt anélkül, hogy függőség alakulna ki, az alkohol függőséget okozó anyag.
Amint azt a National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism elmagyarázza, három fő mechanizmus van, amelyekről úgy gondolják, hogy az alkoholfüggőségi zavar (AUD) kialakulását idézi elő.
- Az alkohol aktiválja az agy dopamin által közvetített jutalmazási áramkörét, ami egyes embereket a fokozott fogyasztás irányába terelhet.
- Az alkoholfogyasztás szokássá válhat, amikor az ivásról való döntés már nem áll tudatos kontroll alatt, így az emberek számára nagyon nehéz leszokni.
- Az alkohol átmenetileg enyhíti a fájdalmat és a negatív érzelmeket azáltal, hogy csökkenti az amigdala aktivitását, enyhíti a stresszt. Amikor ez a hatás megszűnik, és az alkohol kiürül az emberi szervezetből, ez illetőt arra készteti, hogy egyre többet igyon, hogy megpróbáljon visszakerülni abba az állapotba.
Wernicke-enkefalopátia
Az egyik állapot, amelyre az AUD-ban szenvedők szinte egyedülálló módon hajlamosak, a Wernicke-encephalopathia, amelyet a B1-vitamin, más néven tiamin hiánya okoz.
A tiamin elengedhetetlen az idegsejtekben zajló számos anyagcsere-folyamathoz, és elegendő mennyiség nélkül a sejtek elpusztulhatnak. Az alkohol megakadályozza a tiamin megfelelő felszívódását, feldolgozását és tárolását.
A Wernicke-encephalopathia főbb jelei közé tartozik a megváltozott mentális állapot, a járásproblémák – amelyek akár a járásképesség elvesztését is eredményezhetik, és a szemmozgási zavarok, különösen a nystagmus.
Kezelés nélkül a Wernicke-encephalopathia végzetes lehet. A túlélők nagy százalékánál – akár 85 százalékánál – a kezelés elmaradása vagy késedelmes kezelése esetén a Korsakoff-szindróma nevű krónikus szövődmény alakul ki.
Korsakoff-szindróma
A Korsakoff-szindróma egy krónikus állapot, amely gyakran követi a Wernicke-encefalopátia epizódjait, és általában olyan embereknél fordul elő, akik már hosszú ideje AUD-ban szenvednek. A két állapotot együttesen néha Wernicke-Korsakoff-szindrómának (WKS) nevezik.
A kardinális tünet a rövid távú memóriazavar, bár egyeseknél a hosszú távú memóriával kapcsolatos problémák is előfordulhatnak. A különös az, hogy sok Korsakoff-szindrómában szenvedő ember nem is tud róla, és általában ugyanúgy képes folytatni a társas viselkedést, például a beszélgetést, mint korábban.
A hatások maradandók lehetnek, és idővel az egyéb testi funkciókat irányító idegek is károsodhatnak. Végül a betegeknél vérnyomás- és szív- és érrendszeri problémák léphetnek fel. A National Organization for Rare Disorders szerint az előrehaladott WKS-ben szenvedők körülbelül 10-20 százaléka esik kómába és hal meg.
Visszafordítható-e az alkohol okozta agykárosodás?
A WKS az alkohol által az agyban okozott károk szélsőséges végpontja, és jellemzően olyan embereknél jelentkezik, akik már hosszabb ideje szenvednek az alkoholfüggőségtől. Azonban már egy-egy tivornyázási epizód is jelentős (bár általában átmeneti) hatást gyakorolhat az agyra.
„Nincs kijelölt „biztonságos” ivási szint” – mondta Dr. Amanda N. Donald függőségi specialista a Northwestern Medicine’s HealthBeat cikkében.
Az emberi szervezet rugalmas, és az agy képes helyreállni, ha abbahagyjuk az alkoholfogyasztást. Egy nemrégiben végzett tanulmány szerint az alkohol függőségben szenvedő a résztvevőknek az agyában a kérgi vastagság 7,3 hónapos absztinencia után a kontroll résztvevőkéhez hasonló szintre állt vissza. Egy másik kutatás szerint mindössze 18 nap józanság elég volt a kognitív képességek javulásához.