„Csak annak a nemzetnek van jövője, amelyik ismeri a történelmét”

MH/ MTI
2024. december 11. szerda. 22:22

Ünnepi beszédében Magyar Levente kiemelte: nagy horderejű geopolitikai események zajlanak manapság, a világ ismét részekre szakad, a blokkosodás útjára lépett, ami a korábbi tapasztalatok ismeretében Magyarország számára káros következményekkel járhat. Felidézte, hogy a világháborúk, a második világháború utáni világ olyan kiváló tehetségektől fosztotta meg a hazát, mint Tóth-Zele József.

„Nekünk ilyen hősünk sok van, ezért sok is a feladatunk” – fogalmazott. Hozzátette: nagy a felelősség, hogy ezen honfitársak emlékét őrizzék és továbbadják a fiatalabb generációknak. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy ezen hősök közül „egy markáns és kitűnő csoportot” alkotnak azok a futballisták, akik elszakadtak a XX. század viharaiban Magyarországtól.

Rámutatott: éppen azokban az években, amikor „paradox módon a magyar futball a csúcsán járt, az Aranycsapat diadalt diadalra halmozott, klubszinten pedig ott volt a Honvéd, amelyről bátran kijelenthetjük, hogy a kor legjobb csapata volt, és csak azért nem nyert BEK-et, mert az ’56-os forradalmat leverték, és a megtorlások bizony kiváló focisták sorát érintették”.

Magyar Levente kiemelte, hogy az emigrációt választók szétszóródtak a világban, de a tehetségüknek köszönhetően megtalálták a boldogulásukat. Ennek ékes példája Tóth-Zele József is, aki Füzesabonyban született, majd amikor 20 évesen belekerült az ’56-os forradalom forgatagába, azonnal a forradalmárok segítségére sietett. A diktatúra megtorlása és zsarnoksága helyett az emigrációt választva, előbb Franciaországban, majd Spanyolországban teljesítette ki tehetségét a labdarúgásban.

„A spanyol futballvilág szívének közepében dolgozott” hosszú évtizedeken át, hiszen játékosként az Atlético, edzőként pedig a Real Madrid színeiben bizonyított. Kiváló játékosok tucatjait csiszolta az évek alatt, például Emilio Butraguenót, aki napjainkban a Real nemzetközi igazgatója. Tóth-Zele József az állami kitüntetést kiemelkedő sportolói és edzői pályafutása, különösen Puskás Ferenc örökségéhez hű, kivételesen eredményes utánpótlás-nevelői munkája elismeréseként kapta.

Tóth Katalin nagykövet felidézte Tóth-Zele József életútjának fontosabb mozzanatait, amelyek többsége Madridhoz köti, miközben „a gyökereit, hazáját vállaló magyar és az ’56-os forradalom büszke szabadságharcosa maradt”.

„Magyarország és a magyar futball nagykövete”, aki még ma, a 90. évéhez közeledve is hihetetlenül aktív – fűzte hozzá. Köszönőbeszédében Tóth-Zele József az állami kitüntetés elnevezésével kapcsolatban viccesen megjegyezte: soha életében nem parancsolt senkinek.

„Még az edzői koromban, 30 éven keresztül sem szerettem parancsolni, hanem inkább meggyőzni valakit” – fogalmazott, hozzátéve: életének egyik örökre emlékezetes pillanata a kitüntetés átvétele.

Elolvasom a cikket