A zöldségek bőségesen tartalmaznak olyan alapvető tápanyagokat, amelyeket a szervezet a sejtek védelmére és a kórokozó mikrobák elleni küzdelemre használ. De az összes zöldség közül a táplálkozási szakemberek kiemelnek egyet, amelyet a legjobbnak neveznek az immunitás szempontjából. Erről ír a Real Simple.
Ha az immunitás támogatásáról van szó, Kristen Lorenz táplálkozási szakértő szerint a piros paprika viszi a prímet.
„A piros paprika gazdag immunrendszert támogató tápanyagokban, különösen C-vitaminban és A-vitaminban” – magyarázza Lorenz.
A C-vitamin fenntartja a neutrofileket, a fehérvérsejtek egy olyan típusát, amely segít a szervezetnek a kórokozók elleni küzdelemben – jegyzi meg Lorenz. Emellett antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, amely azt jelenti, hogy megvédi az egészséges sejteket a károsodástól. Mi több, a C-vitamin elősegíti a kollagén képződését, amely „létfontosságú a bőr és a nyálkahártyák épségének fenntartásához, amely a szervezetünk első védelmi vonala a kórokozókkal szemben” – osztja meg Lorenz.
Valójában a piros paprika több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs, a népszerű gyümölcs, amelyet gyakran társítanak az immunitással. „Míg egy átlagos narancs körülbelül 70 mg C-vitamint tartalmaz, addig egy hasonló méretű piros paprika 150–190 mg-ot” – mondja Lorenz. „Ez a gazdag C-vitamin-tartalom alátámasztja a piros paprika hírnevét, mint ennek az immunstimuláló vitaminnak az egyik leghatásosabb természetes forrása – mind a gyümölcsök, mind a zöldségek között” – teszi hozzá.
Ami az A-vitamint illeti: „A piros paprika gazdag béta-karotinban, az A-vitamin előanyagában” – mondja Lorenz. (Más szóval a béta-karotin a szervezetben A-vitaminná alakul.) Az A-vitamin részt vesz a T-sejtek és a B-sejtek működésében, amelyek az immunrendszer fontos összetevői. Emellett segíti az antitestek termelődését és az immunsejtek válaszát, így biztosítva, hogy a szervezet hatékonyan tudjon küzdeni a kórokozók ellen. Emellett a C-vitaminhoz hasonlóan az A-vitamin is elengedhetetlen az egészséges bőr és nyálkahártya szempontjából, „amelyek fizikai gátként működnek a kórokozókkal szemben” – jegyzi meg Lorenz.
De várjunk csak, ez még nem minden, a piros paprika E-vitamint, folsavat, valamint kis mennyiségű cinket és szelént is tartalmaz. Az E-vitamin egy antioxidáns, amely a C-vitaminnal együtt működik. Együtt védik a sejtmembránokat, ezáltal támogatják az immunsejteket.
„A folsav nélkülözhetetlen a DNS-szintézishez, amely segíti az immunsejtek termelődését és érését, míg a cink és a szelén olyan mikrotápanyagok, amelyek fokozzák az immunválaszt, elősegítik a sebgyógyulást, és csökkentik a gyulladást” – mondja Lorenz.
Végül a piros paprika rostot tartalmaz, egy olyan tápanyagot, amely a bélrendszert és a bélbaktériumokat tartja csúcsformában. Ez tovább támogatja az immunműködést, mivel az egészséges bélrendszer elengedhetetlen az optimális immunválaszhoz.
Mi a helyzet a zöld, sárga és narancssárga paprikával?
A közhiedelemmel ellentétben a különböző színű paprikák nem különböző növényeken nőnek. Ezek a paprikák mind ugyanarról a növényről származnak, de különböző érettségi fokúak.
Különösen a piros paprika teljesen érett, míg a többi színű paprika kevésbé érett. „Ez az érési folyamat fokozza mind a C-vitamin, mind a béta-karotin mennyiségét, így a piros paprika hatékonyabb az immunrendszer működésében, mint az egyéb színű” – mondja Lorenz.
Most, hogy már teljesen tisztában van a piros paprika immunerősítő tulajdonságaival, próbálja meg gyakrabban fogyasztani, különösen télen.