A közönséges étolaj vastagbélrákhullámot okozhat a fiatalok körében

Eddig nem voltak meggyőzőek azok a bizonyítékok, amelyek az étolajat a vastagbélrákkal hozták összefüggésbe. A nemrégiben végzett amerikai tanulmány azonban a magolajokat lehetséges hozzájáruló tényezőként azonosította, amikor több mint 80, 30 és 85 év közötti, vastagbélrákban szenvedő ember daganatát vizsgálták.

A daganatokban az egészségesebb zsírokhoz képest megnövekedett volt a bioaktív lipidek, vagyis a szervezet által a magolajok anyagcseréje során keletkező kis olajos molekulák szintje – olvasható a Gut című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban.

A bioaktív lipidek – a gyulladás fokozása mellett – akadályozzák a szervezet természetes gyógyulási folyamatát és elősegítik a daganat növekedését.

Az omega-3 zsírsavakban gazdag olajok, amelyek az avokádóban és az olajbogyóban találhatók, egészségesebb alternatívát jelentenek – mondták a kutatók.

Dr. Timothy Yeatman neves orvos-tudós szerint az eredmények hangsúlyozzák, hogy sürgősen át kell értékelni a nyugati étrend egyes részeit, beleértve a hozzáadott cukrot, a telített zsírokat, az ultrafeldolgozott élelmiszereket, a vegyi anyagokat és a gyulladáskeltő magolajokat.

„Köztudott, hogy az egészségtelenül táplálkozó betegek szervezetében fokozott gyulladás alakul ki” – mondta Dr. Yeatman, aki egyben a TGH Rákkutató Intézet transzlációs kutatással és innovációval foglalkozó központjának társigazgatója.

„Ezt a gyulladást most már magukban a vastagbéldaganatokban is látjuk, és a rák olyan, mint egy krónikus seb, amely nem gyógyul be – ha a szervezet napi szinten ultrafeldolgozott élelmiszerekből él, akkor a gyulladás és az immunrendszer elnyomása miatt csökken a sebgyógyító képessége, ami végül lehetővé teszi a rák növekedését.”

Az Egyesült Államok vezető egészségügyi intézményei azonban tisztázták, hogy a kiegyensúlyozott étrend részét képező, mérsékelt mennyiségű magolajok fogyasztása nem okoz bizonyítottan rákot.

Elolvasom a cikket