Magyar orvosok végezték az első pacemaker-beültetést Csádban

MH/ MTI
2024. december 13. péntek. 23:31

Ősszel két sikeres magyar orvosi misszió járt Csádban, amelyeknek köszönhetően alapvető és gyakran életmentő egészségügyi szűrővizsgálatokra, a triázsrendszer kiépítésével kapcsolatos oktatásra, valamint az ország történetében első alkalommal pacemaker-beültetésekre került sor.

A budapesti Szent Ferenc Kórház önkéntes egészségügyi csapata végzett el Csádban elsőként pacemaker beültetést, a Hungary Helps Ügynökség (HHÜ) orvosmissziója keretében. Ez a mérföldkőnek számító eljárás új fejezetet jelentett Csád egészségügyi rendszerében, bevonva a folyamatba helyi orvosokat és szakembereket is.

A Hungary Helps Programon keresztül nyújtott támogatás elengedhetetlen volt a pacemaker-beültetés helyben elérhetővé tétele folyamatának elindításához, hozzájárulva a szívbetegségekkel összefüggő halálozási ráták csökkentéséhez. A program hosszú távú célja, hogy a helyi orvosok elsajátítsák a pacemaker-beültetéshez és –programozáshoz szükséges készségeket, biztosítva, hogy a jövőben ezek az életmentő beavatkozások Csádon belül is elvégezhetők legyenek. Ennek érdekében több mint tíz helyi kardiológus vett részt EKG- és pacemaker-programozási tréningen.

A csádi egészségügyi minisztérium célja, hogy a pacemaker-beültetést helyben is elérhetővé tegye, így a betegeknek nem kell külföldre utazniuk a beavatkozáshoz. A HHÜ programja nemcsak azonnali életmentő kezeléseket biztosított, hanem megalapozta a helyi egészségügyi rendszer hosszú távú önellátását ezen a területen.

Az elmúlt két hónapban magyar egészségügyi önkéntesek több mint 140 munkanapot töltöttek Csádban menekültek orvosi ellátásával, kórházi feladatok ellátásával és oktatási programokkal, ezeket a tevékenységeket a csádi egészségügyi minisztériummal együttműködve hajtották végre, azokra a kritikus területekre összpontosítva, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek.

A HHÜ emellett decemberben jelentős mennyiségű gyógyszeradományt juttatott Csád fővárosának legfontosabb kórházai és egyes vidéki intézmények számára, ezzel támogatva az N’Djamena környéki régiót is sújtó árvíz utáni helyreállítási munkálatokat és a természeti katasztrófa után megnövekedett egészségügyi igények kielégítését. A csomagok akut és krónikus betegségek kezeléséhez egyaránt szükséges, nélkülözhetetlen gyógyszereket és eszközöket tartalmaznak, a többi között malária ellenes szereket, gyulladáscsökkentőket, fertőtlenítőszereket, gyermekgyógyászati készítményeket, kötszereket, fecskendőket, kesztyűket és egyéb alapvető orvosi termékeket.

A Hungary Helps Program örömmel támogatta ezt a történelmi missziót, amely nemcsak életeket mentett a magyar orvosok szaktudásával és elhivatottságával, hanem egyúttal hozzájárulhatott a csádi egészségügyi rendszer fenntartható feltételeinek megteremtéséhez is – áll a közleményben.

Elolvasom a cikket