Nincs magyarázat arra, amit a NASA az űrben látott

A fekete lyuk által eltalált objektumot a NASA Chandra röntgenteleszkópja észlelte. Egyelőre még a tapasztalt csillagászok sem tudják megmondani, mit is fedeztek fel.

A felfedezés a 12 millió fényévre található Centaurus A (Cen A) nevű galaxis tanulmányozása során született. A csillagászok régóta vizsgálják a Cen A-t, mert a galaxis közepén elhelyezkedő, szuper-nagy tömegű fekete lyuk látványos, a teljes galaxison átnyúló jeteket bocsát ki. A fekete lyuk ezt a nagy energiájú részecskékből álló sugárnyalábot nem közvetlenül magából, hanem a körülötte lévő intenzív gravitációs és mágneses térből lövelli ki. A legújabb kutatás során a tudósok megállapították, hogy a sugárnyaláb bizonyos pontokon közel fénysebességgel halad. A Cen A-ról valaha készített legrészletesebb röntgenképen egy „V” alakú objektum rajzolódott ki, amely egy fényes röntgenforráshoz kapcsolódik. Ilyesmit korábban még nem figyelt meg a NASA ebben a galaxisban.

A C4-nek nevezett képződmény a szuper-nagy tömegű fekete lyuk sugárnyalábjának útjában áll. A „V” alak két ága körülbelül 700 fényév hosszúságú. A rejtélyes objektum a teóriák szerint egy masszív csillag vagy egy csillagpáros lehet. A C4-ből érkező röntgensugárzást a jet részecskéi és a csillagból kiáramló gázszél közötti ütközés idézheti elő. A kozmikus karambol turbulenciát kelthet, ami növeli a sugárnyalábban lévő gáz sűrűségét. Ez a jelenség beindíthatta azt a röntgenkibocsátást, amelyet a Chandra észlelt. Az továbbra sem tisztázott, miért van „V” formája a képződménynek.

Mindenesetre a Chandra az egyetlen olyan röntgentávcső, amellyel ez a jelenség megfigyelhető. A csillagászok jelenleg azon dolgoznak, hogy megértsék, miért éppen a C4 mutat ilyen egyedülálló jellegzetességeket a becsapódás után.

Elolvasom a cikket