Több évtizedes tévhit dőlt meg a rákról

A Kölni Egyetem és a barcelonai Genomikai Szabályozás Központjának (CRG) kutatói új megvilágításba helyezték a daganatok növekedésének dinamikáját. Az eLIFE folyóiratban publikált tanulmány szerint a daganatos szövettömeg egyenletesen növekszik, ellentétben azzal a több mint 50 éve fennálló nézettel, miszerint a gyors sejtosztódás kizárólag a külső rétegekre jellemző. Ez a felfedezés alapjaiban formálhatja át mindazt, amit a daganatos betegségekről tudunk.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a daganat egyenletesen aktív struktúra, nem pedig kétsebességes entitás, ahol a felszínen gyors, a magban pedig lassú sejtosztódás zajlik” – magyarázta Dr. Donate Weghorn, a tanulmány társszerzője.

A kutatók térbeli genomikai módszereket alkalmaztak, amelyek lehetővé tették, hogy pontosan feltérképezzék a daganatok különböző részeinek genetikai mutációit. A vizsgálatok során több száz májdaganat-mintát elemeztek, és kifejlesztettek egy módszert a mutációk terjedési irányának meghatározására.

Az eredmények alapján a mutációk nem a daganatok peremén összpontosulnak, hanem egyenletesen oszlottak el a tumor belsejében. Számítógépes szimulációk segítségével virtuális daganatok növekedési mintázatait is modellezték, és összehasonlították azokat a valós adatokkal. Az egyenletes térfogati növekedés modellje jobban illeszkedett a valós mintákhoz, mint a felszíni növekedés modellje.

A kutatás rávilágít arra, hogy a daganatok belső evolúciója megnyithatja az utat az agresszív mutációk és a terápiás rezisztencia kialakulása előtt. A felfedezés pontosabb megértése érdekében a kutatók távlati céljai között szerepel a többi ráktípus vizsgálata és az előrehaladott daganatok mutációinak részletes elemzése.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.