MH/ MTI
2024. december 14. szombat. 22:24
Frissítve: 2024. december 14. 22:38
Novák Irén szerint ezek egyszerre adnak tartást és építik a közösséget. Hozzátette, elismerést érdemelnek azok, akik a következő generációknak megmutatják a néptánc, a népzene „csodáit” és a népi mesterségek titkait.
Kallós Zoltán szavait idézve az államtitkár hangsúlyozta, „addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”. A néprajzkutató arra törekedett, hogy szülőfalujában, az „erdélyi válaszúton” örökséget hagyjon a szórványmagyarságra – jegyezte meg.
Novák Irén úgy fogalmazott, örül, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében vannak olyan települések, amelyek fontosnak tartják a közösségeket, és vannak olyan emberek, akik azok élére állnak és tesznek értük. A helyettes államtitkár a Csoóri Sándor-program elismerő okleveleit adta át a Cuháré Oktatási és Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. és a Csűrdöngölő zenekar képviselőinek.
A Cuháré Nonprofit Kft. hozzájárul a hátrányos helyzetű csoportok esélyegyenlőségéhez és társadalmi érvényesüléséhez a tudomány és a művészet területén. A Csűrdöngölő zenekar pedig 1981 óta „töretlen hittel” dolgozik a Kárpát-medencei magyar népzenei kultúra megismertetéséért – tette hozzá.
Az elismeréseket Bíró István és Bíróné Marsi Andrea vették át. Szabó Gábor, Sajóörös független polgármestere az MTI-nek elmondta, a táncház azért fontos, mert ott élő, „valóban mély, lélekkel teli” zenét hallhatnak a gyermekek. Megjegyezte, Bíró István nemcsak táncházakat szervez rendszeresen, hanem hangszerbemutatókat is tart gyerekeknek és fiataloknak.