Nem minden az aroma

Befolyásolja az emésztést

Savas természete irritálhatja a gyomor érzékeny nyálkahártyáját, ami különféle emésztési problémákhoz vezethet. Ha túl sok feketekávét fogyaszt, az serkenti a gyomorsav termelődését, ami súlyosbíthatja az olyan állapotokat, mint a savas reflux és a gyomorégés. A megnövekedett savasság égő érzést okozhat a mellkasban és a torokban, különösen éhgyomorra fogyasztás esetén. Ezenkívül felgyorsíthatja a gyomor kiürülését, ami egyeseknél gyomorpanaszokhoz és hasmenéshez vezethet. Továbbá a túlzott koffeinfogyasztás megzavarhatja az emésztőrendszer normál ritmusát, ami székrekedést vagy laza székletet okozhat.

Emeli a vérnyomást

A feketekávé koffeintartalma miatt átmenetileg emelheti a vérnyomást. A koffein olyan stimuláns, amely összehúzza az ereket, megnehezítve a vér áramlását. Ez a szűkület a vérnyomás rövid távú emelkedéséhez vezethet. A koffein vérnyomásra gyakorolt hatása azonban egyénenként változó, és olyan tényezőktől függ, mint a koffeintolerancia és az általános egészségi állapot.

Megzavarja az alvási ciklust

A feketekávé egyik legnagyobb mellékhatása, hogy jelentősen megzavarhatja az alvási szokásokat. A koffein egy olyan stimuláns, amely blokkolja az adenozin receptorokat az agyban, álmosságot okozva. Megzavarja a szervezet természetes alvás-ébrenlét ciklusát, megnehezítve az elalvást. Már az is, ha néhány órával lefekvés előtt kávét iszik, befolyásolhatja az alvás minőségét, ami fokozott szorongáshoz, elalvási nehézségekhez és alvászavarokhoz vezethet.

Gyakori vizelés

A koffein vizelethajtóként működik, ami azt jelenti, hogy fokozza a vizelettermelést. Csökkenti az antidiuretikus hormon (ADH) termelődését, ami segít a veséknek a víz visszaszívásában. Ez a vízvisszaszívás csökkenése gyakoribb vizeletürítéshez és gyakoribb WC-re járáshoz vezet.

A csontsűrűség elvesztése

Bár a csontsűrűség csökkenése nem tartozik a feketekávé közvetlen mellékhatásai közé, a túlzott fogyasztás közvetve hozzájárulhat ehhez. Ez megzavarhatja a kalcium felszívódását, ami elengedhetetlen a csontok egészségéhez. Ha a kalcium rosszul szívódik fel, a szervezet kompenzálni tudja a kalciumot a csontokból, ami idővel a csontsűrűség csökkenéséhez vezet.

Szorongáshoz vezet

A feketekávé koffeinszintje növelheti a szorongást. Serkenti a központi idegrendszert, növeli az éberséget és az energiaszintet. A túlzott kávéfogyasztás azonban túlzottan stimulálhatja az idegrendszert, ami szorongáshoz, nyugtalansághoz és idegességhez vezethet– írja az oldal.

Elolvasom a cikket