Hogyan fogyasszuk a céklát, hogy minél hasznosabb legyen?

A cékla széles körben ismert nemcsak a hozzáférhetősége miatt, hanem hasznos tulajdonságai miatt is – magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt. A cékla sok rostot és kevés kalóriát tartalmaz, és még azok számára is megengedett, akik betartják a diétát.

De milyen formában egészségesebb a zöldség – nyersen vagy főzve? És ki ne egyen céklát hőkezelés nélkül?

A cékla előnyei és ártalmai

A zöldség C-, A-, K-, E- és B-vitamint, ásványi anyagokat – vasat, magnéziumot, káliumot, rezet és mangánt, rostot, valamint folsavat és antioxidánsokat tartalmaz.

A cékla antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, segít csökkenteni a vérnyomást, javítja az emésztést, elősegíti a szem és a bőr egészségét és erősíti az immunitást.

– A szív- és érrendszer számára: a cékla nitrátokat tartalmaz, amelyek segíthetnek a vérnyomás csökkentésében;

– Az emésztőrendszerre: a céklában található élelmi rostok segítik az emésztőrendszer megfelelő működését;

– Immunitás: a céklában található C-vitamin és más tápanyagok erősíthetik az immunrendszert.

Sokan észrevették, hogy a céklasaláta fogyasztása után a vizeletük és a székletük elszíneződik. Ez a zöldség magas betain-tartalmának köszönhető.

„Az egészséges embereknek azt tanácsolják, hogy mérsékelt mennyiségben fogyasszanak céklát, körülbelül napi egy közepes céklát. A vesebetegségben szenvedőknek, valamint a gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvedő allergiásoknak mérsékelniük kell a cékla fogyasztását, és ezt meg kell beszélniük az orvossal” – magyarázta Evgeny Belousov gasztroenterológus.

Nyers formában

„A nyers cékla több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz – C és B csoport, mivel a hőkezelés során a hasznos anyagok egy része megsemmisülhet. De meg kell érteni, hogy a főtt céklát könnyebben emészti a szervezet. Főzéskor a cékla puhábbá válik, ami hasznos lehet a gyomor-bélrendszeri problémákkal küzdő emberek számára – folytatja Rusztem Sadikov gasztroenterológus. – Ezenkívül a főtt cékla íze enyhébb és édesebb, ami kellemesebbé teszi az elfogyasztását. A főzés segít csökkenteni az oxaláttartalmat is, amely bizonyos betegségekben szenvedők számára káros lehet.”

Kinek nem szabad nyersen enni

– Ha vesebetegségben szenved, mivel a cékla oxalátokat tartalmaz, ami hozzájárulhat a kőképződéshez.

– Ha cukorbetegségben szenved, mivel a nyers céklának magas a glikémiás indexe, ami a vércukorszint megugrását okozhatja;

– Gyomorhurut vagy gyomorfekély esetén, mivel a nyers cékla irritálhatja a gyomornyálkahártyát.

– Ha hajlamos a puffadásra, a cékla fokozhatja a gázképződést.

„Általánosságban elmondható, hogy egy egészséges ember számára mindkét lehetőség előnyös, és a nyers vagy főtt cékla közötti választás a személyes preferenciáktól, az egészségi állapottól függhet. Ha nincsenek ellenjavallatai, akkor az étrendben mindkét lehetőséget váltogathatja, hogy maximalizálja az előnyöket” – összegzi Sadikov doktor.

Elolvasom a cikket