Mit tegyünk először? Fogat mossunk vagy reggelizzünk?

A helyes sorrend befolyásolja a fogak egészségét, az emésztést és az általános közérzetet.

Éjszaka a szervezet csökkenti a nyáltermelést, amely kulcsszerepet játszik a száj egészségének megőrzésében. Védő funkciói nélkül a baktériumok aktívan szaporodni kezdenek, ami a fogakon lepedék kialakulásához vezet.

Ez az oka annak, hogy sokan reggel rossz leheletet tapasztalnak, és késztetést éreznek a fogmosásra.

Az éjszaka felhalmozódott baktériumok azonban már az első korty vízzel vagy étellel bejuthatnak a gyomorba. Ez a forgatókönyv kérdéseket vet fel: érdemes-e előbb megszabadulni a baktériumoktól, hogy ne a reggelivel együtt nyeljük le őket?

A reggeli fogmosás előnyei

A fogorvosok egyetértenek abban, hogy a reggeli fogmosás segít eltávolítani az éjszaka felhalmozódott lepedéket. Nemcsak a leheletet frissíti fel, de csökkenti a fogszuvasodás kockázatát is.

A fluoridot tartalmazó fogkrém erősíti a fogzománcot és védőgátat képez a fogak felszínén.

A kezelés serkenti a nyáltermelést is, ami segít beindítani az emésztést és csökkenti az ételekből származó sav hatását a fogakra. A reggeli előtti fogmosás előkészíti a szájat az ételfelvételre.

Reggeli fogmosás előtt

A táplálkozási szakemberek úgy vélik, hogy a reggel fontos időpont az anyagcsere beindításához. A reggeli segít „felébreszteni” és energiával feltölteni a szervezetet.

Ha azonban étkezés előtt fogat mosunk, az ételek íze megváltozhat a maradék fogkrém íze miatt.

Egyes tanulmányok szerint a savas ételek, például a gyümölcslevek és a gyümölcsök átmenetileg lágyítják a zománcot. A reggeli utáni közvetlen fogmosás károsíthatja a zománcot, amelynek még nem volt ideje visszanyerni erejét.

A fogmosás optimális ideje

A szakértők azt javasolják, hogy a reggeli étkezés után 30 perccel halasszuk el a fogmosást. Ez az idő szükséges a savak semlegesítéséhez és a zománc megerősítéséhez.

Alternatív megoldás, ha étkezések után vízzel öblítjük ki a szánkat, hogy eltávolítsuk az ételmaradékokat és részben megszabaduljunk a baktériumoktól.

Az öblítés segít csökkenteni a savszintet és a lepedék mennyiségét a teljes fogmosásig. Ez a megközelítés minimalizálja a zománc károsodását.

Elolvasom a cikket