Bassár el-Aszad bukása új fejezetet kezdetét jelenti Szíriában

MH/MTI
2024. december 17. kedd. 17:48

Az Európai Parlament plenáris ülésén, a szíriai vezetés távozásának geopolitikai következményeiről és a térség humanitárius helyzetéről folytatott vitában Kaja Kallas azt mondta, az EU megközelítése mindvégig következetes maradt és megfelelőnek bizonyult Szíriával kapcsolatban. Az EU hű maradt értékeihez, köztük a szabadsághoz, az emberi jogokhoz, a vallásszabadság tiszteletben tartásához és az elszámoltathatósághoz – részletezte.

„Bassár el-Aszad volt szíriai vezető távozásával történelmi lehetőség van arra, hogy a régiós és más nemzetközi partnerekkel együtt az EU segítséget nyújtson Szíriának a stabilitás megteremtésére, a szuverenitás és a területi egység megőrzésére” – fogalmazott.

A főképviselő fontosnak nevezte a befogadó politika folytatását a társadalom minden szereplőjének részvételével, a korszerű intézményrendszer felépítését, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni fellépést, a vegyi fegyverek megsemmisítését és az Aszad irányította hatalom által elkövetett bűnök elszámoltathatóságának biztosítását.

„Az Aszad-rezsim elszámoltathatósága elengedhetetlen ahhoz, hogy megbékélés legyen az országban” – fogalmazott.

Az Európai Uniónak fontos érdekei fűződnek a békés szíriai átmenethez, amihez át kell gondolnia az országra kivetetett szankciókat, ezzel is segítve Szíria fejlődésének előmozdítását – hangoztatta.

Kritikus pillanat a jelenlegi, ugyanis úgy Szíriának, mint a nemzetközi közösségnek most van lehetősége arra, hogy egy békés, igazságos és biztonságos jövő alapjait tegyék le az ország és népe számára – tette hozzá beszédében az uniós főképviselő.

Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti (EP-) képviselője a vitában kiemelte: „valami nagy dolog történt Szíriában”. Azonban – mint figyelmeztetett – a tapasztalatok és személyes találkozások a szíriaiakkal óvatosságra intenek.

A szírek visszatérése hazájukba mindenkinek alapvető érdeke. Az ország azonban romokban hever, és a vezetése bizonytalan. Az EU minden döntése milliókat érint, hatással van arra, hogy a szíriaiak visszatérnek-e hazájukba, vagy elhagyják az országot. Nincs helye a hamis ígéreteknek – jelentette ki.

Közölte: az EU-nak sürgető humanitárius kihívásra kell választ adnia Szíriában, ahogy az országgal szembeni uniós szankciók sem akadályozhatják többé a segélyszállítást. Garanciákra van szükség, hogy a keresztények, a kurdok és más közösségek is élvezhessék a „létezés teljes szabadságát” – hangoztatta.

„Ki kell állnunk a keresztények, kurdok és más kisebbségek jogaiért. Ez nem vallási, hanem emberi jogi kérdés” – fogalmazott Hölvényi György.

Amint a feltételek adottak, párbeszédre van szükség a regionális szereplőkkel az újjáépítésről, különben a szíriaiak nem térnek vissza hazájukba – tette hozzá a kereszténydemokrata politikus.

László András, a Fidesz EP-képviselője beszédében kiemelte: minden forgatókönyvre fel kell készülni, a helyzet ugyanis rendkívül törékeny Szíriában, a hatalmi harc kimenetele előre láthatatlan.

Hangsúlyozta: az Európai Bizottságnak és az Európai Unió Külügyi Szolgálatának (EEAS) szoros kommunikációt kell folytatnia a szíriai keresztény közösség vezetőivel. A keresztények ugyanis könnyen az iszlamisták célpontjává válhatnak, ez esetben pedig ezek a közösségek csak Európára számíthatnak – hívta fel a figyelmet. László András hozzátette: a szíriaiaknak szánt támogatás nem juthat radikális csoportok kezébe. Védhetetlen lenne az Európaiak előtt, ha az EU egy másik elnyomó rezsim megszilárdulását támogatná – mondta. A legfontosabb most azon körülmények megteremtése, amelyek lehetővé teszik a szíriai menekültek mihamarabbi és biztonságos hazatérését hazájukba – zárta gondolatait a fideszes politikus.

Elolvasom a cikket