Tökéletes segítség a vesekővel szemben

Mennyi gyümölcsre van szüksége a kövek feloldásához?

A frissen facsart gyümölcslevek ilyen mennyiségben tartalmaznak citromsavat (citrátot):

Citromlé – 50 g/liter

Narancslé – 9 g/liter

Áfonyalé – 2,3 g/liter.

Almalé – 0,3 g/liter

Gránátalmalé – 16,5 g/liter.

A csomagolt gyümölcslevek literenként 1-7 gramm citromsavat tartalmaznak (ezt az információt a csomagoláson feltüntetik).

A megelőzés érdekében a vizeletben csökkent citrát tartalmú betegeknek napi 6-9 gramm citrátot írnak elő. Ez 3-4 pohár frissen facsart narancslé (azaz 1,5 kilogramm narancs) vagy fél pohár frissen facsart citromlé vagy wgy liter zacskós citruslé. Természetesen hosszú ideig ez a napi gyümölcs- és gyümölcslémennyiség nem fogyasztható. Ezért általában citrátos gyógyszereket írnak fel, és a citrusfélék kellemes és hasznos kiegészítői lehetnek.

Különösen azért, mert a gyümölcs további folyadékmennyiséget jelent. Az urolithiasis megelőzése érdekében pedig naponta legalább két liter vizeletet kell kiválasztani, amihez több mint három liter folyadékot kell fogyasztani.

Ráadásul a citrusfélék lúgosítják a vizeletet. Bár maguk a gyümölcslevek savasak, a bennük lévő savakat a májban bikarbonáttá alakítják, ami lúgos. A gyümölcsök nagy mennyiségű élelmi rostot (rostot) tartalmaznak. A rostok pedig védenek a kövek kialakulása ellen.

Ellenjavallatok

A narancs- és grapefruitlevek nagy mennyiségű aszkorbinsavat tartalmaznak, ami növeli az oxalátok mennyiségét a vizeletben. Ez nem vezet azonnali kőképződéshez, de azoknak, akiknek a vizeletében megnövekedett az oxalát mennyisége, óvatosan kell fogyasztaniuk.

Maguk a gyümölcslevek savasak, így káros hatással lehetnek a gyomor-bélrendszerre.

A gyümölcslevek és gyümölcsök édesek és kalóriadúsak. 1 kg narancs 470 kcal, 1 liter csomag gyümölcslé pedig 350-500 kcal.

Elolvasom a cikket