A szakértő szerint a teljes kiőrlésű kenyeret tartják a leghasznosabbnak. Ebben az esetben bizonyos táplálkozástani értéket hordoz maga a gabona, amelyből a kenyér készül.
„Az ilyen kenyér egyaránt tartalmazhat élelmi rostokat és bizonyos vitaminokat, amelyek hasznosak a szervezet számára. Ezért ha az összetétel durva lisztet, sót, vizet és például feldolgozatlan len- vagy chia magot tartalmaz, az ilyen kenyér jótékony tulajdonságokat hordoz. Megőrzi az összes olyan értéket, amely a gabonában van. Ezek vitaminok, aminosavak, különböző típusú szénhidrátok, köztük élelmi rostok, amelyek szükségesek és hasznosak lesznek a mikrobióta és számos biokémiai folyamat számára” – magyarázta a táplálkozási szakember.
Megjegyezte, hogy a szokásos fehér és fekete kenyér összetételében technológiai szennyeződések, aromák, cukor látható. Ezért a cukorbetegeknél és a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknél különösen ellenőrizni kell az ilyen kenyerek mennyiségét az étrendben.
„Az egyszerű szénhidrátok túlzott fogyasztása, amelyek közé tartozik a szokásos kenyér vagy a francia bagett, negatívan befolyásolja az erek állapotát” – figyelmeztetett Angelina Vodolazkaya.
Ugyanakkor a megfelelő teljes kiőrlésű kenyér az étrendben még egy cukorbeteg személyt is hozzáadhat. De csak akkor, ha ellenőrizni fogja, hogy mennyi kenyeret eszik.
„A csúcsminőségű lisztből készült kenyér veszélye az, hogy a gabona feldolgozása összetételében eltávolítja a szervezet számára értéket hordozó összetevőket. Az ilyen liszt összetételében csak a keményítő marad. Ebből adódnak az olyan következmények, mint a hírhedt cukorbetegség fellendülése, amely napjainkban is folyamatosan növekszik” – mondta az endokrinológus.
Az ésszerű és kiegyensúlyozott táplálkozás érdekében – tette hozzá a szakértő – érdemes az egészséges összetételű kenyereket előnyben részesíteni. Ezek teljes kiőrlésű vagy durva lisztet és élelmi rostokat tartalmaznak. Az ilyen kenyereknek alacsony a glikémiás indexük. Élelmi rosttal való dúsításuk miatt segíthetnek a testsúly szabályozásában.
„Az egészséges test fenntartása és a minél hosszabb élet érdekében nemcsak a kenyér, hanem az étrendben szereplő valamennyi élelmiszer összetételére érdemes odafigyelni. Ha egyszerűen lemondunk a kenyérről, miközben megtartjuk a többi káros terméket, az nem vezet a kívánt eredményre a gyógyulásban” – jelentette ki az endokrinológus.