A tábla mérete körülbelül 23×20 cm, és 60 karaktert tartalmaz hét oszlopra osztva. Bár a kutatók nem tudják pontosan meghatározni ennek a rendszernek a felépítését vagy a felirat jelentését, az nyilvánvaló, hogy a leletet példátlan pontossággal készítették. Ez arra utal, hogy a táblán szereplő üzenet nagy jelentőséggel bírt alkotói számára.
Ez a Georgiában talált tábla egy ismeretlen írásrendszert tartalmaz.
A tudósok feltételezései szerint a bashplemi tábla a késő bronzkor és a korai vaskor között keletkezhetett. A lelet új megvilágításba helyezi a kaukázusi kommunikáció történetét, és a régió és más ősi kultúrák közötti kulturális kapcsolatokat.
A lelet elemzésekor a kutatók más ókori írásrendszerekkel való hasonlóságokat figyeltek meg. A Kr. e. 4. évezredből származó protokarteli írásra emlékeztető elemeket, az ókori Georgiára jellemző jeleket, valamint közel-keleti – föníciai vagy proto-szinaita – rendszerekből származó elemeket tartalmaz. Ezenkívül néhány jel az indiai, egyiptomi vagy nyugat-ibériai jelekhez hasonlít. Mindez arra utal, hogy a különböző ősi csoportok között, amelyek információt és árukat cseréltek, lehetséges kapcsolat állhatott fenn.
A tárgy a Bashplemi-tó környékéről származik, amely egy olyan területen található, amely a Dmanisi hominin felfedezésekről – Eurázsia egyik legrégebbi emberi lelőhelyéről – ismert. Az ottani előzetes kutatások sírokat, ősi településeket és kultuszhelyeket tártak fel. Bár a Bashplemi régiót eddig nem vizsgálták különösebben, a lelőhelyen felfedezett leletek az ókori Kaukázus korai megtelepedéséről és aktív kulturális cseréről tanúskodnak.
A bashplemi tábla felfedezése fontos pontot jelent a korai írásrendszerek tanulmányozásában, és megváltoztathatja a kaukázusi írásbeli kommunikáció történetéről alkotott képünket. A kutatók remélik, hogy a további elemzések révén jobban megérthetjük a migrációs folyamatokat, a kereskedelmet és az ókori világ kultúrái közötti kölcsönhatásokat. A lelet segíthet a mitológiai történetekkel való kapcsolatok feltárásában is, és újabb dimenzióval bővítheti a Kaukázus történetét, amely kulcsfontosságú pont az ősi írásbeli kommunikáció térképén.