Metronidazol és tinidazol: a „nagy nemek”
Kezdjük két olyan antibiotikummal, amelyek határozottan rossz kölcsönhatásba léphetnek az alkohollal. Ha bármelyiket is szedi, tanácsos teljesen elkerülni az alkoholt – talán innen ered ez az elterjedt elképzelés, hogy az antibiotikumok és a pia nem keverednek.
A metronidazolt számos bakteriális fertőzés kezelésére használják, többek között a hüvelyben, a gyomorban, a tüdőben és a bőrön. Bizonyos parazitás fertőzések esetén is engedélyezett. Ha metronidazolt írnak fel Önnek, valószínűleg azt fogják mondani, hogy a szedése előtt, a szedés alatt és utána néhány napig kerülje az alkoholt.
Ez azért van, mert amikor a gyógyszer kölcsönhatásba lép az alkohollal, nagyon kellemetlen mellékhatásokat okozhat, mint például szédülés, szívdobogás, hányás és gyomorgörcsök. Ennek a technikai neve diszulfirámszerű reakció.
A diszulfirám volt az első gyógyszer, amelyet az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal az alkoholfogyasztási zavar kezelésének segédeszközeként engedélyezett. Megakadályozza, hogy a szervezet az alkoholból származó acetaldehidet ecetsavvá bontja le. Az így felhalmozódó mérgező acetaldehid okozza a kellemetlen hatásokat, az elképzelés szerint ez leszoktatja az embereket az ivásról, és segíti őket a józanságuk megőrzésében.
Mióta a diszulfirámot az 1940-es években először tanulmányozták, kiderült, hogy néhány más gyógyszer is rendelkezik ezzel a hatással, köztük néhány antibiotikum.
A tinidazol egy másik példa erre. Néha a metronidazol alternatívájaként használják, és általában a Helicobacter pylori, egy olyan baktérium kezelésére használják, amely megtelepedhet az emésztőrendszerben, és összefüggésbe hozható a gyomorfekély és a rák kialakulásával.
Ismét, a tinidazol és az alkohol kombinálása diszulfiram-szerű reakcióhoz vezethet, ezért utasítást kap, hogy kerülje azt az antibiotikum-kúra előtt, alatt és néhány napig utána .
Van még egy maroknyi más antibiotikum, amely ebbe a kategóriába tartozik, és az orvos vagy a gyógyszerész tud Önnek tanácsot adni, ha Önnek ilyet írtak fel.
Linezolid és doxiciklin: a „nem ajánlott”
Egyes antibiotikumok a diszulfirámszerű reakción kívül is okozhatnak mellékhatásokat, ha alkohollal keverednek. Másoknál inkább arról van szó, hogy az alkohol hogyan befolyásolhatja a gyógyszer hatékonyságát.
A linezolidot a Gram-pozitív bakteriális fertőzések széles skáláján alkalmazzák. A soklehetséges élelmiszer-kölcsönhatás mellett a gyógyszerről ismert, hogy kölcsönhatásba lép az erjesztett alkoholtartalmú italokkal, ezért azt tanácsolják, hogy komolyan korlátozzák az alkphplfogyasztást, nehogy a vérnyomás veszélyes emelkedését kockáztassák .
A doxiciklinnek számos felhasználási területe van, a bőrfertőzésektől kezdve a lépfene fertőzésnek kitett emberek kezeléséig . Bár alkohollal kombinálva nem jár diszulfiramszerű reakciókkal vagy más súlyos mellékhatásokkal, valószínűleg mégis azt tanácsolják, hogy szedése alatt korlátozza az alkoholfogyasztást. Ennek oka, hogy bizonyos bizonyítékok szerint az alkohol – különösen a hosszú távú fogyasztás – csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát.
Mi a helyzet a többiekkel?
Íme néhány példa a gyakori antibiotikumokra, amelyeket valóban nem érdemes alkohollal keverni. Sok másnak, amelyekről valószínűleg már hallott, például az amoxicillinnek és más penicillin alapú gyógyszereknek nincsenek specifikus kölcsönhatásaik az alkohollal.
Azonban, bár a legtöbb antibiotikum szedése közben nem feltétlenül veszélyes alkoholt fogyasztani, ez nem jelenti azt, hogy tanácsos is. Sok antibiotikum okozhat gyomorproblémákat, például hasmenést, és az alkoholfogyasztás valószínűleg ront ezen. Általánosságban elmondható, hogy ha beteg és antibiotikumokat szed, nem jó ötlet berúgni.