Így kezelhető a felfázás recept nélkül

A felfázáskor fellépő tünetekért, mint például a sürgető és gyakori vizelési inger, vagy a vizeletürítés közben érzett égő érzés és fájdalom, a húgyhólyag gyulladása a felelős, amelyet jellemzően bakteriális fertőzés vált ki. A hólyaghurut, avagy cisztitisz elsősorban a nőket érinti: átlagosan a nők fele legalább egyszer átesik a megbetegedésen élete során, szemben a férfiak alig egytizedével. Azon túl, hogy a felfázás komoly fennakadásokat eredményezhet a mindennapi életvitelünkben, komolyabb szövődmények kockázatát is magában hordozza. Felszálló fertőzésként akár a vesékre is átterjedhet, súlyosabb állapothoz vezetve. Éppen ezért a kezelést sosem szabad félvállról venni.

A betegség mögött legtöbbször baktériumok állnak, ezért a kezelés alapját antibiotikumkúra jelenti. Hólyaghurut gyanújával tehát érdemes mihamarabb háziorvoshoz fordulni. A gyógyszerek hatására a tünetek általában néhány nap alatt számottevően enyhülnek, és a kúra végére elérhető a teljes gyógyulás.

Akadnak azonban olyan otthoni módszerek is, amelyek egyrészt hasznos kiegészítői lehetnek a gyógyszeres kezelésnek, másrészt megelőzési célokra is szolgálnak:

Bőséges folyadékpótlás

Bármennyire is kellemetlen lehet a vizeletürítés felfázással küzdve, mégis fontos, hogy törekedjünk a bőséges folyadék-, elsősorban vízbevitelre. Minél többet iszunk, annál gyakrabban kell kimennünk a mosdóba, ami ebben az esetben előnyös. A vizeletürítés ugyanis tisztítja a húgyutakat.

Áfonya

A bogyós gyümölcs egyes összetevői baktériumellenes hatást fejthetnek ki a szervezetben. Egy 2023-ban közölt tanulmány például arra az eredményre jutott, hogy az áfonyában megtalálható proantocianidin vegyületek meggátolhatják, hogy az Escherichia coli baktérium, a hólyaghurut leggyakoribb kiváltó oka hozzá tudjon kapcsolódni a húgyhólyag sejtjeihez. Mindazonáltal érdemes hangsúlyozni, hogy a területen született tudományos eredmények egyelőre vegyes képet mutatnak.

Probiotikumok

A probiotikumok olyan baktériumok és élesztőgombák, amelyek hasznos szerepet töltenek be szervezetünkben. Joghurtoktól a fermentált zöldségekig többféle élelmiszerünk is bővelkedik ezekben, de étrend-kiegészítők formájában is bevihetünk probiotikumokat. Antibiotikumkúra mellett egyébként is érdemes ilyeneket szednünk a bélflóra védelme érdekében, de egyes kutatások szerint a húgyutak mikrobiomját is támogathatják, ennél fogva segíthetnek enyhíteni vagy elejét venni a hólyaghurutnak.

Bő, légáteresztő alsónemű

Érdemes elsősorban kényelmes, pamut fehérneműket viselni a mindennapokban, akárcsak hólyaghurut esetén. Mivel ezek engedik lélegezni a bőrt, egyben segítenek szárazon és tisztán tartani a területet. Ezzel szemben a szoros, kevésbé kedvező anyagú darabok csapdába ejtik a nedvességet, remek táptalajt kínálva a nemkívánatos baktériumok elszaporodásához.

Elolvasom a cikket