„Nem szabad felülni az ukrán elnöki provokációinak” + VIDEÓ

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy már több mint ezer napja dúl az ukrajnai háború, és ezen idő alatt kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a magyar kormánynak igaza van abban, hogy a harctéren nincs megoldás, kizárólag tárgyalások útján jöhet el a fegyveres konfliktus rendezése.

„De ezer nap után is vannak, akik még teljes mértékben próbálják eltagadni a valóságot. Ezer nap után is vannak, akik abszolút nem képesek felfogni, hogy teljesen új realitás jött itt létre, ugyanis az oroszok egyre intenzívebben támadnak, s napról napra haladnak előre Ukrajna elleni hadműveletekben.

Illetve itt, Amerikában egy békepárti elnök nyert, aki napról napra közelebb kerül a beiktatáshoz” – húzta alá. Majd azt sérelmezte, hogy ennek ellenére az „amerikai demokraták és a nyugat-európai liberálisok egy utolsó elkeseredett rohamot indítottak „annak érdekében, hogy ellehetetleníthessék a béketeremtést a január 20-án hivatalba lépő elnök számára„.

Úgy vélekedett, hogy a közelgő karácsony jó alkalmat kínált volna arra, hogy elhallgassanak a fegyverek legalább néhány napra, ezért a magyar kormány az utóbbi időszakban fokozta a békemisszióját, többek között a megválasztott amerikai elnökkel, az orosz és a török államfővel, valamint a vatikáni vezetőkkel is egyeztettek, és ezen tárgyalások alapján előterjesztettek egy tűzszüneti javaslatot.

Kifejtette, hogy innentől kezdve az érintett államok vezetőinek felelőssége, hogy ezt a kezdeményezést elfogadják-e, és ha elutasítják, akkor a saját választópolgáraik előtt kell majd elszámolniuk.

„Jól látható, hogy Ukrajna elnöke az elmúlt napokban egy csúnya kampányt indított velünk szemben a nemzetközi térben, folyamatosan provokál minket” – mondta.

„Azt gondolom, hogy ennek a provokációnak nem szabad felülni. Magyarország megtette azt, amit egy szomszédos keresztény országként megtehetett, létrehozta azt a lehetőséget, hogy tűzszünet jöhessen létre, bőven erőnkön felüli ez az erőfeszítés, ez az ajánlat, ami az asztalon van. És hogy erre a háborúzó felek mit mondanak, hogy mit mond erre az ukrán elnök, azt majd az ukrán emberek fogják megítélni” – tette hozzá.

Szijjártó Péter emlékeztett arra is, hogy Donald Trump a napokban is világos üzenetet fogalmazott meg a béke, a tárgyalások érdekében. „Itt lenne az ideje annak, hogy a nyugat-európai vezetők is megértsék, hogy Donald Trump egy komoly ember. Egy komoly ember, ha valamit mond, azt komolyan is gondolja.

Donald Trump az egész elnöki kampány alatt világossá tette többször is, hogy ő a gyors béketeremtésben érdekelt, és ezt komolyan kell venni” – szögezte le.

„Reméljük, hogy Donald Trump sikerrel fog járni, és reméljük, hogy a beiktatásáig hátralévő időszakban sem az amerikai demokraták, sem a háborúpárti európai politikusok nem tudnak olyat tenni, amivel még nagyobb bajt okoznak, eszkalálják a háborút, s lehetetlenné teszik a béketeremtést” – fűzte hozzá.

A miniszter az ENSZ Közgyűlésének későbbi ülésével és a világszervezet terrorizmus elleni küzdelemért felelős főtitkárhelyettesével tervezett találkozója kapcsán kiemelte, hogy az illegális bevándorlást meg lehet állítani, ha van rá akarat, ezt hazánk is bebizonyította.

Azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump hivatalba lépése meg fogja változtatni a migrációval kapcsolatos álláspontot világszerte, remélhetőleg innentől kezdve már a nemzetközi jog lesz az irányadó, amely azt mondja ki, hogy a menekültek az első biztonságos államban tartózkodhatnak ideiglenesen, nincsen szó „második, harmadik, ötödik, tizedik, huszadik biztonságos országról”.

„Szóval a jövőben is meg fogjuk védeni a határainkat, a belépő amerikai elnöki adminisztrációval teljes mértékben azonosan gondolkodunk, s nyilván majd a nemzetközi fórumokon is közösen fogunk fellépni az illegális migrációval szemben, meg fogjuk védeni a saját országaink és saját nemzeteink biztonságát” – húzta alá.

Objektum doboz

Elolvasom a cikket