Egészségünk érdekében ezt meg kell tenni

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább ötévente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is – írta meg a hazipatika.com.

Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók – árulta el Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Az úgynevezett nagyrutin két részből: vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, amelyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális –tumormarker, pajzsmirigy, PSA vizsgálatok (prosztata-specifikus antigén szint) –,melyekhez külön szakorvosi (például endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.

Így érkezzünk a vérvételre

  • A vizsgálat előtt legalább egy órával kerüljük a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a komolyabb fizikai aktivitást.
  • Minden esetben éhgyomorra érkezzünk a helyszínre. A vérvétel előtt 8-12 órával már ne fogyasszunk ételt.
  • Inni azonban kell előtte. A kellő mennyiségű csapvíz, vagy ízesítés nélküli ásványvíz segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért ha eleget iszunk előtte, gyorsabban és könnyebben leveszik a mintát.

A vizeletet steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban adjuk le, de a helyszínen is kérhetünk ilyen gyűjtő tégely. A reggeli első középsugaras vizeletet gyűjtsük össze, előtte mosakodjunk meg, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. Ha ezt elmulasztjuk, fals pozitív eredményeket is kaphatunk és akár meg kell ismételni a mintavételt.

Elolvasom a cikket