Gyors zuhany vagy kényeztető habfürdő?

Szirtes Györgyi
2024. december 24. kedd. 18:36

A zuhanyzás és a fürdés egyaránt egészséges része lehet a higiéniai rutinjának.

A zuhanyozás gyorsabb, mint a fürdés. A használt víz ezután gyorsan lefolyik a lefolyóba. Lehet, hogy a zuhanyozás jobban tisztítja a testet, de ez nem jelenti azt, hogy a fürdés ne szolgálná a maga célját.

A fürdők kiválóan alkalmasak az izmok ellazítására, az idegrendszer stimulálására és a bőr gyengéd hámlasztására. Egy 2018-ban közzétett tanulmány szerint azok a résztvevők, akik minden nap meleg vizes fürdőt vettek, kevesebb fáradtságot, stresszt és depressziót tapasztaltak.

A fürdésnek több formája is létezik. Sokan az ülőfürdőkre szavaznak, amelyek fokozzák a gyógyulást. A meleg vízben való ücsörgés csak a csípő és az alsó fenék környékéig ér. Az ülőfürdő nagyszerű házi gyógymód a szülés utáni gát gyógyulásának elősegítésére, de hatásos lehet aranyér, viszketés vagy irritáció esetén is.

Egy másik formája az aromaterápiás fürdő. A néhány csepp illóolajjal készített fürdő megnyugtathatja elméjét és a fáradt izmokat. A levendula és az eukaliptusz különösen pihentető hatású.

Egy meleg fürdő segíthet ha megfázással vagy influenzával küzd. Betegség esetén a fürdőzés segíthet enyhíteni az orrdugulást, csillapíthatja a lázat és ellazíthatja a fájó izmokat.

A zuhanyzásnak is van néhány előnye, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. A forró zuhany gőzt és meleget termel, ami megnyugtatja az izmokat és felszabadítja a méreganyagokat, míg a hűvösebb zuhany segíthet a zsírégetésben és az immunitás fokozásában.

A zuhanyzás, különösen a hideg zuhanyok, erősíthetik az immunrendszert. Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a forró-hideg zuhanyzás, amely során forró vízzel kezdünk, majd csökkentjük a hőmérsékletet, azt eredményezte, hogy a felnőttek egy év alatt kevesebb betegszabadságot vettek igénybe.

A zuhanyozás javíthatja a bőr alatti vérkeringést, más néven az érösszehúzódást. Ez serkentheti a fejbőr véráramlását, ami javítja a haj kinézetét, és elősegíti az egészséges bőr „ragyogó” megjelenését is.

A langyos hőmérsékleten kezdődő, majd fokozatosan hidegebbre állított zuhanyzás serkenti az idegrendszert, elősegíti az endorfinok termelődését, és segít javítani a depresszió tüneteit.

Mind a két formának megvan a maga előnye. Ha a relaxáció elősegítése, a fáradtság enyhítése és a krónikus fájdalmak kezelése érdekli, akkor a fürdő lehet a megfelelő választás az Ön számára.

Ha inkább a hatékony napi tisztálkodás érdekli, a zuhanyozás lehet a jobb választás. A zuhanyzás az immunrendszert is erősítheti, ha a vizet hidegebb fokozatra állítja a zuhanyzás utolsó néhány percében.

Elolvasom a cikket