A rendkívüli szertartás-együttes a Szent Péter-bazilika bejárati előcsarnokában kezdődik.
A Vatikán előzetes közlése szerint egy énekkel kísért rövid imádság és az Evangélium részlete felolvasása után Ferenc pápa a bazilika szent kapujához járul, és a kapu megnyitásával elindítja a szentévet. Az olvasmányok, énekek, fohászok fő nyelve a latin, de angolul, franciául és spanyolul is imádkoznak.
Az utolsó pillanatban dől el, hogy az influenza miatt gyengélkedő egyházfő gyalogosan közelíti meg a kaput vagy kerekesszékkel.
A szent kapu 2016 – az akkor Ferenc pápa elrendelte rendkívüli szent év vége – óta zárva van. Nyolc évvel ezelőtt be is falazták, a téglafalat az utóbbi hetekben bontották le.
Régebbi hagyomány szerint a pápa egy kisebb díszkalapáccsal üti meg a szent kaput, de Ferenc pápa 2016-ban és előtte II. János Pál is a 2000-es szentévben egyszerűbben, kalapácsütés nélkül, a kezével tárta ki. A kapunyitáskor a pápa elmondja az ilyenkor szokásos latin nyelvű formulát, amely arra utal, hogy megnyitja az igazság kapuját.
A kapu kitárásakor Ferenc pápa megáll és csendben imádkozik, majd megszólalnak a bazilika harangjai.
A szentévnek a szentestével egybekötött elindításának minden részlete szimbólumokban gazdagnak ígérkezik. A L’Osservatore Romano szentszéki napilap emlékeztetett arra, hogy a pápai ruházat két domináns színe az arany és a zöld lesz: az arany az örökkévalóságot jelképezi, a zöld pedig a remény színének számít, mivel a jubileumi szent év központi üzenete a remény lesz.
A pápa liturgikus köpenyére az apostol Szent Péter és Szent Pál alakját hímezték, és horgonyokat is, amelyek szintén a reményre utalnak.
A kapu kitárása után Ferenc pápa lesz az első, aki áthalad rajta, majd az egyház tagjai követik, valamint ötven hívő a világ minden részének képviseletében. Az országok között szerepel Irán és India is.
A szent kapu megnyitásán az olasz és külföldi politikai, intézményes, kulturális élet vezetői is részt vesznek, többek között a római kormányfő Giorgia Meloni.
Ferenc pápa, miután belépett a szent kapun a bazilikába, a frissen restaurált főoltárhoz megy, ahol ünnepi szentmisét vezet. Ez a mise a jubileumi szent év legelső eseménye.
A december 24-i misén a kontinenseket képviselő gyermekek virágokat visznek az oltárnál elhelyezett gyermek Jézus szobrához, melyet a mise végén a bazilika betlehemes jászlába helyeznek el.
A bazilikában egyháziak és világiak lesznek jelen, összesen hétezren férnek be; akik kimaradnak, a Szent Péter tér kivetítőin követhetik az eseményt.
2000 óta a most kezdődő lesz a harmadik szentév: a 2026. január 6-ig tartó egyházi esztendőben a Vatikán több mint harminc millió zarándok érkezésével számol. Az olasz belügyminiszter Matteo Piantedosi egyenesen negyven millió látogatóról beszélt. A becslések szerint az Egyesült Államokból 2,5 millióan, Németországból nyolcszázezren érkezhetnek.
A szent év jelentősebb eseményei között az úgynevezett jubileumi találkozók szerepelnek, amikor a pápa különböző szakmák, társadalmi csoportok képviselőit fogadja. Kiemelt várakozás előzi meg a fiatalok július végi jubileumát, amelyre több mint egy millió fiatalt várnak az egész világból, és újdonságnak számít a tinédzserek jubileuma is április végén – nyilatkozta a programok vatikáni felelőse Rino Fisichella érsek.
December 25-én délben Ferenc pápa a Szent Péter-bazilika központi erkélyéről elmondja karácsonyi beszédét, amelynek állandó témája a béke. A beszéd után Urbi et Orbi áldását adja Róma városára és a világra.
Szerdán délutántól haladhatnak át a zarándokok a bazilika szent kapuján: az év minden napján reggeltől estig ingyenesen, előzetes foglalás nélkül. A kapunál csak nagyon rövid időre lehet majd megállni imádkozni, a tömeget terelni fogják.
December 26-án a pápa a római Rebibbia-börtönben nyitja meg az ott kialakított szent kaput, majd beszédet mond a Szent Péter téren.
December 29-én a római lateráni Szent János-bazilika szent kapuja nyílik meg a világ templomainak szent kapuival együtt.
Ami a biztonsági intézkedéseket illeti, hétfőtől a Vatikán vörös zónának számít. Kedd délután egy órától majdnem hermetikusan lezárják a Szent Péter teret és környékét: a járműforgalmat teljesen kitiltják, kizárólag gyalogosan lehet majd megközelíteni a pápai államnak a Vatikán falain kívüli területét. A közeli metrómegállókból a Szent Péter tér felé vezető utakon biztonsági folyosókon lehet majd csak haladni.