Bebizonyosodott, hogy az alkalmi fizikai aktivitás nem kompenzálja a hosszan tartó ülés hatásait. Az orvosok biztosak abban, hogy a problémát azonnal meg kell oldani, különösen, ha számítógépen dolgozik. Tehát egy munkaórán belül legalább öt perc tevékenység hasznos: ne legyen túl lusta elsétálni a hűtőhöz, a fürdőszobába, vagy sétáljon egy kicsit, melegítse be az izmait.
Azt is fontos elemezni azonban, hogy milyen pozícióban ülünk órákon át a számítógép előtt.
Dmitrij Szimkin oszteopátiás orvos elmagyarázta, milyen hibákat követünk el akaratlanul is, ha hosszú ideig ülünk a számítógép előtt és mit tehetünk ezek ellen:
„Az irodában, vagy otthon sokan órákig ülnek rossz testhelyzetben, észre sem véve ezt, mert akaratlanul is alkalmazkodnak a meglévő körülményekhez: behajtják a nyakukat, behajlítják a hátukat, döntik a fejüket. Ez az a helyzet, amikor a bútorok nem az embereket szolgálják, hanem az emberek a bútorokat” – mondja Dmitrij Simkin osteopátiás orvos.
Ezekben az esetekben különösen a gerinc szenved: megnő a porckorongok nyomása, kiemelkedések, sérvek alakulnak ki, az idegrostok becsípődnek, a csigolyák deformálódnak, osteochondrosis alakul ki.
Ennek eredményeként a feje fájni kezd, kellemetlen feszültség jelenik meg a nyakában, a háta húzódik és fáj.
A helytelen testhelyzet károsítja a gyomor-bélrendszert is, lelassítja az anyagcserét, rontja a vérkeringést, rontja az agyi aktivitást és általában felgyorsítja a szervezet öregedését.”
Öt szabály a számítógép előtti üléshez, amelyekkel elkerülhető a hát- és a nyakfájás
A hát nem lehet teljesen egyenes
„Ez a gerincoszlop természetellenes formája: a hát alsó részének kissé ívben kell lennie, és lazának kell lennie, különben a hátizmokat erősen túl kell terhelni, és a gerinc összenyomódik. Jelentősen megnő a csigolyaszerkezetek deformációjának kockázata ebben a pozícióban való hosszan tartó ülés során – ezért megfelelő ergonómiai segítséget adó széket kell választani” – magyarázta Dmitrij Simkin.
A hát alsó része támogatásra szorul
„Az a póz, amelyben a hát alsó része „lógó”, támasz nélküli, veszélyes a számítógépen végzett munka közben. A megfelelő széknek meg kell támasztania az ágyéki régiót – mondja egy ergonómiai szakértő.
Ügyeljen a láb helyzetére és testtartására
„A lába legyen vízszintesen a padlón, a testét tartsa egyenesen, ne dőljön oldalra. Ügyeljen arra, hogy a lábai ereit ne csípje be az irodai szék széle” – folytatja az orvos.
Ne tegye keresztbe a lábát a szék alatt, és ne húzza maga alá
„Ebben az esetben a vérkeringés károsodik, és fennáll a krónikus érrendszeri betegségek kockázata” – összegzi Dmitrij Simkin.
Válasszon hintafunkcióval is ellátott széket
„A kiváló minőségű, helyesen konfigurált szinkronmechanizmus segítségével a székben hintázva tehermentesítheti a hátát. Használatával tovább dolgozhat felállás nélkül, mint anélkül” – emelte ki a szakorvos.