A tudósok megtanultak gyémántokat készíteni mindössze tizenöt perc alatt

Ez az eredmény egyben szükségtelenné teszi az „embriók”, azaz a mesterséges kő növesztésére szolgáló apró gyémántrészecskék szükségességét, és jelentősen leegyszerűsíti a laboratóriumban növesztett gyémánt előállítását, amely hatékonyabbá és megfizethetőbbé teszi azt.

A természetes gyémántok 150–250 kilométeres mélységben, szélsőséges körülmények között keletkeznek, ahol a hőmérséklet eléri a 900–1400 Celsius-fokot, és a nyomás nagyon magas.

Manapság a laboratóriumokban két módszert használnak a gyémántok előállítására: a HPHT (magas nyomás és hőmérséklet módszer) és a CVD (kémiai gőzfázisú leválasztási módszer).

A HPHT módszer a gyémántképződés természetes körülményeit utánozza a préselés és a magas hőmérséklet alkalmazásával. A CVD módszer gázkeverékből növeszti a gyémántot, a gyémánt „magján” egy szénréteget hozva létre.

A gyémántnövesztés új módszerében fémet (gallium, vas, nikkel és szilícium) melegítenek egy tégelyben körülbelül 1025 °C-os hőmérsékletre. A tégely biztosítja az egyenletes hőeloszlást és a megfelelő feltételeket a metán katalitikus aktiválásához. A gyémántképződés ebben a kamrában már negyedóra elteltével megkezdődik.

A felfedezés új korszakot jelent a gyémánt szintézisében, bár a technológiának megvannak a maga korlátai.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.