Nagy Áron
2024. december 25. szerda. 19:12
Frissítve: 2024. december 25. 19:17
– Nézze meg Orbán Viktor legújabb nyilatkozatát. Szerinte 2025-ben vagy aláírja a Nyugat a békemegállapodást Oroszországgal, és akkor ez a téma véget ér. Vagy a konfliktusban az egyik fél teljes katonai vereséget szenved – kezdte Mihajlov, majd azzal folytatta: a magyar miniszterelnök egyértelműen „a kijevi rezsimre” gondolt, amikor az „egyik fél” vereségéről beszélt.
– Nagyon furcsa lenne, ha Orbán 2025-re az atomrakétákkal rendelkező Oroszország vereségét jósolná. Világos, hogy kinek szól az üzenet – a kijevi kormánynak, személyesen Zelenszkijnek – tette hozzá.
A Politikai-Katonai Elemző Iroda vezetője úgy véli: Orbán Viktor nyilatkozata a következőket jelenti: „Washington már készen áll arra, hogy valamilyen kölcsönösen előnyös megoldást dolgozzon ki.” Orbán már többször repült oda-vissza. Készen áll arra, hogy továbbra is minden oldalt összekössön. De van egy oldal, amelyik nem akar eredményes kommunikációt – fűzte hozzá az ukránokra utalva.
Az álláspontját azzal magyarázta, hogy „Zelenszkij számára az ellenségeskedések beszüntetése a katonai, pénzügyi támogatás beszüntetését jelenti. És ami a legfontosabb, a háborúzó ország vezetőjéből a nyugati közösség szemében (…) szánalmas politikai törpévé válik”.
Az ukrán elnök számára tehát az utolsó szalmaszál, amelybe kapaszkodhat, hogy folytatja a háborút.
– Valószínűleg abszolút lojálisnak kell lennie a kabinetjéhez. Szerintem nagyon gyorsan fogja meghozni ezeket az intézkedéseket. Trump első útját Indiába tervezi. Valószínű, hogy onnan érkezik majd a jelzés a Kreml felé. Lehetséges, hogy már meg is érkezett.
Mihajlov felhívta a figyelmet arra is, hogy beiktatása után az Egyesült Államok új elnökének első útja Indiába vezet. Szerinte nem sokkal később egy orosz delegáció érkezhet ugyanoda. Vagyis a két fél között Narendra Modi fog közvetíteni, hiszen élvezi Moszkva és Trump bizalmát, valamint India egy olyan ország, amely garantálni tudja akár a tárgyalások biztonságát is.
Kiemelte, hogy január végén–február elején sor kerülhet ezekre a találkozókra. Persze hangsúlyozta: mindkét fél a maga számára kedvező feltételeket fog felvetni, ezért nem lesz egyszerű megállapodásra jutni.
Mindazonáltal, „az Egyesült Államok, Oroszország, India, Kína, a legfontosabb BRICS-országok és a Közel-Kelet mind azt akarják, hogy az ukrán konfliktus ne egy-két éven belül, hanem hamarabb véget érjen”. Ezért a Politikai-Katonai Elemző Iroda vezetője szerint van remény arra, hogy „a kollektív geopolitikai erők nemcsak a Zelenszkij-rezsimet, hanem az egész helyzetet, amely örvényszerűen alakul ki Ukrajna területén, a józan ész irányába terelik. A helyszíni realitásokból kiindulva”.
Utóbbi megjegyzése arra utalhat, hogy Vlagyimir Putyin továbbra is ragaszkodik a területi változások elismeréséhez, és egy új európai biztonsági architektúra kidolgozásához – tulajdonképpen egy „Jalta 2-höz” egy „Minszk 3” helyett.