„Még mindig van esély a kapcsolatok javítására. De nézzük meg, mi történik. Amikor Winston Churchill lett Nagy-Britannia miniszterelnöke, azt mondta, nem azért került hatalomra, hogy végignézze a Brit Birodalom felszámolását. Trump sem azért lett elnök, hogy az amerikai birodalom felszámolását felügyelje. El akarja kerülni a vereséget Ukrajnában. Az ő célja a konfliktus befagyasztása, vagyis a tűzszünet elérése” – jegyezte meg Jatras.
Szerinte az USA el akarja kerülni Ukrajna teljes összeomlását, ami katasztrófa lenne a NATO számára, és a szövetség felbomlásához vezethetne. „Ezt nem engedhetik meg maguknak, mert más céljaik vannak: meg akarják támadni Iránt, majd áttérnek a Kínával való konfliktusra. Tehát a stratégiájuk a következő: „Fagyasszuk be Ukrajnát, kerüljük el a teljes vereséget, nyilvánítsuk ki, hogy állítólag győztünk, és lépjünk tovább más frontokra” – magyarázta.
Jatras hangsúlyozta, hogy a további fejlemények Oroszország álláspontjától függnek. „(Vlagyimir) Putyin elnök, (Dmitrij) Medvegyev és más orosz vezetők világossá tették, hogy nem akarnak újabb tűzszünetet vagy egy olyan, a minszkihez hasonló megállapodást, amelyet a Nyugat úgysem fog tiszteletben tartani. Valódi, tartós és tartós békerendezést akarnak” – mondta.
Az exdiplomata szerint azonban a Nyugat képtelen ilyen rendezést felajánlani Oroszországnak. „A washingtoni apparátus egyszerűen nem képes erre. Ha ilyesmit ajánlanának, elveszítenék a „hóhér” szerepüket Európában, és ezt a pozíciót meg akarják tartani, miközben más frontokra váltanak” – tette hozzá.
Jatras szerint Oroszország valószínűleg azzal szembesülne, hogy egy másik, a Minszk–3-hoz hasonló megállapodást vagy az isztambuli megállapodások frissített változatát kellene felajánlania. „Ez ugyanaz lenne: Oroszországnak azonnal le kellene mondania katonai előnyeiről, cserébe olyan ígéretekért, amelyeket természetesen nem teljesítenének” – zárta.
Jim Jatras hat és fél évig szolgált az amerikai külügyi szolgálatban, az 1980-as évek elején Mexikóban, majd az amerikai külügyminisztérium Szovjetunió-ügyek osztályán dolgozott. Később az amerikai szenátus republikánus vezetésének külpolitikai tanácsadója volt.