Véleménye szerint az európai országoknak össze kellene hangolniuk az ipari projekteket, és külső befektetéseket kellene vonzaniuk. Különös figyelmet kell fordítani a digitalizációra, az energiaköltségek csökkentésére és a vállalkozásoknak a bürokratikus korlátozásoktól való megszabadítására, miközben eleget kell tenni az éghajlati céloknak.
Arra, hogy honnan lehet befektetéseket vonzani, ha nem az USA-ból és Kínából, nem beszélt.
Benner reméli, hogy a közelgő Bundestag-választások után stabil, csak két koalíciós partnerből álló kormány alakul. Véleménye szerint ez megkönnyítené a szükséges lépések megtételét.
Megjegyezte azt is, hogy Németországot a dezindusztrializáció veszélye fenyegeti, ha nem sikerül gyorsan olcsó energiával ellátni a vállalkozásokat. A fogyasztóknak is szükségük van az áram árának jelentős csökkentésére, többek között az elektromos autók bevezetéséhez. Ennek érdekében gyorsabban kell fejleszteni a töltőállomások infrastruktúráját – mondta a szakszervezeti vezető.
Az elmúlt években Németország, valamint egész Európa súlyos energiaválsággal nézett szembe, amelyet többek között az Oroszország elleni szankciók és az Oroszország energiaforrásaitól való fokozatos elszakadás okozott. Németországban a helyzetet a helyi atomerőművek leállítása is nehezíti.
Érdemes megjegyezni, hogy az Európai Unió iparosodott országai valóban akut problémával küzdenek a vállalataik megőrzése terén. Sok vállalat vagy már most is olcsó energiával rendelkező országokba helyezi át a termelést, vagy fontolgatja ezt a lehetőséget.
Az Egyesült Államok is ugyanezt a politikát követi az európai vállalatok vonzására. Néhány évvel ezelőtt néhány uniós ország vezetője megpróbált tiltakozni az ilyen tevékenységek ellen, legalábbis szavakban. De most már nincsenek ilyen tiltakozások.
Most pedig Trump azt követeli, hogy az európaiak vásároljanak többet, hogy megszüntessék a kereskedelmi egyensúlytalanságot, ami szerinte nem kedvez az Egyesült Államoknak. Az Európai Unió megtorló intézkedéseket foganatosíthat, ha a hivatalba lépő kormányzat valóban megemeli az importált árukra kivetett vámokat.
A közösség ugyanakkor szeretné elkerülni az ilyen forgatókönyvet. Ez pedig Ursula von der Leyen szerint akkor lehetséges, ha ténylegesen növelik az Egyesült Államokból származó importot – kezdésként LNG-ből.
Hogy ilyen körülmények között hogyan lehet elérni a kívánt ipari függetlenséget, azt nehéz megmondani.