MH/MTI
2024. december 26. csütörtök. 16:43
Frissítve: 2024. december 26. 16:48
A katolikus egyházfő az apostoli palotáknak a Szent Péter térre néző ablakából mondta el beszédét karácsony második napján. Az egyház első vértanújának, Szent Istvánnak a megkövezését idézte fel. – A mártír halála pillanatában is gyilkosaiért imádkozott, ami lelki szabadságát és a hitbe vetett bizalmát tanúsította – hangoztatta Ferenc pápa.
Az egyházfő hozzátette, a világ különböző részein ma is üldözik a keresztényeket, akik gyakran életükkel fizetnek. „Nem gyengeségből hagyják magukat megölni, nem valamiféle ideológia védelmében halnak meg, hanem mert mindenkit az üdvözülés részesévé akarnak tenni” – jelentette ki a pápa.
Példaként Christian de Chergé francia ciszterci szerzetest említette, akit paptársaival 1996-ben Algériában raboltak el muszlim terroristák, majd megölték őket. A hét szerzetest 2018-ban Ferenc pápa avatta boldoggá.
Az ilyenkor szokásos Úrangyala-imádságot követően a pápa megemlékezett a most kezdődött hanukaünnepről, amelynek alkalmából a béke és testvériség üzenetét küldte a zsidó testvéreknek. Emlékeztetett, hogy csütörtök délelőtt megnyitotta a jubileumi szentév második szent kapuját a római Rebibbia börtönben.
A pápa kijelentette, hogy a jubileumi szentévek hagyományához tartozik a szegény országok „elviselhetetlen” adósságának elengedése.
Úgy vélte, hogy a szegény országok fejlődését akadályozó adósság kérdése szoros kapcsolatban áll a békével és a fegyverek feketepiacával.
„Elég volt a népek fegyveres gyarmatosításából! Dolgozzunk mindannyian a leszerelésen, dolgozzunk az éhezés, a betegségek, a kiskorúak dolgoztatása ellen! Arra kérlek benneteket, a békéért imádkozzunk az egész világon! A békéért a mártír Ukrajnában, Gázában, Izraelben, Mianmarban, Észak-Kivuban és számos más háború dúlta országban!” – mondta Ferenc pápa.
Észak-Kivu tartomány a Kongói Demokratikus Köztársaság része.
A következő szent kaput Rómában december 29-én a lateráni Szent János-bazilikában nyitják meg.