MH/MTI
2024. december 26. csütörtök. 20:41
Az izraeli hadsereg csütörtökön közölte, hogy a repülőtér elleni légicsapás mellett eltalálta a Hodeida, Szalif és Rász-Kanatib nyugat-jemeni kikötővárosok katonai infrastruktúráját is. A hadsereg egyaránt támadta a hezjazi és rász-kanatibi elektromos erőműveket.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő a támadásokat követően közölte, hogy Izrael célja eléréséig folytatja a küldetését. „Eltökéltek vagyunk, hogy leszakítsuk az iráni terror tengelyének ezt a karját” – fogalmazott.
A húszik ellenőrzése alatt álló al-Maszra televízió közölte, hogy a repülőtér elleni támadásban kettő, a kikötők elleniben pedig egy ember halt meg, míg összesen tizenegyen megsebesültek a légicsapásokban.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója elmondta, hogy épp egy repülőgépbe készült beszállni, amikor a repülőteret légicsapás érte. A gépen tartózkodó legénység egyik tagja megsebesült – tudatta a főigazgató az X-en. Tedrosz közleménye szerint a légicsapások során a repülőtér irányítótornyát, az indulási csarnokot és a fel- és leszállópályát találták el.
Az ENSZ egészségügyi szervezetének főigazgatója közölte: azért utazott Jemenbe, hogy a foglyul ejtett ENSZ-munkatársak szabadon bocsátásáról és a jemeni humanitárius helyzetről tárgyaljon. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a tervek szerint hétfőn tárgyal az Izrael elleni húszi támadásokról – közölte szerdán Danni Danon, Izrael állandó ENSZ-képviselője.
Szombaton az izraeli hadseregnek nem sikerült elfognia egy Jemenből érkező rakétát, amely Tel-Aviv-Jaffa térségében csapódott be, tizennégy embert megsebesítve. A támadás után az izraeli miniszterelnök hétfőn a parlamentben kijelentette: a húszi infrastruktúrák lerombolására kérte a hadsereget. A húszik a palesztinokkal a gázai övezeti háborúban vállalt szolidaritás jeléül számos támadást indítottak Izrael ellen, mindemellett támadásaik miatt több mint egy éve fennakadások vannak a nemzetközi hajózási útvonalakon is.
A jemeni síita lázadók 2014-ben foglalták el a jemeni fővárost, Szanaát véres konfliktust provokálva a nemzetközi közösség által elismert kormánnyal. 2022 óta az egyetlen jemeni légitársaság, a Yemenia korlátozott polgári légiközlekedési forgalmat bonyolít le a szanaai repülőtérről, fő célállomásként Ammanba. 2016 és 2022 között a jemeni főváros repülőtere csak ENSZ által működtetett humanitárius járatokat fogadott.