Miért nem szabad édesítővel inni a kávét?

A vizsgálatban az egereket több csoportra osztották a nekik adott ital típusától függően: az első csoport sima vizet kapott (kontroll), a második csoport 0,1 százalék koffeint tartalmazó vizet, a harmadik csoport pedig egy százalék szacharózzal vagy egy százalék szacharinnal (mesterséges édesítőszer) édesített, 0,1 százalék koffeint tartalmazó vizet. A cél az volt, hogy megvizsgálják az édesített koffeines ital hatását a cirkadián ritmusra és a perifériás biológiai órára.

Az eredmények azt mutatták, hogy a koffeinnel édesített vizet fogyasztó egereknél az éjszakai aktivitásról a nappali aktivitás felé tolódott el, és a cirkadián ciklus időtartama 26–30 órára nőtt (a normál ~24 órához képest).

Ezek a változások még olyan egereknél is megfigyelhetőek voltak, amelyek központi cirkadián órája sérült volt, vagy amelyeket állandó fényviszonyok között tartottak.

Emellett a koffein-édesített italt fogyasztó egerek cirkadián ritmusa kevésbé stabil: az aktivitás kezdetének és befejezésének fázisai váltakoztak, és a perifériás biológiai órák az olyan szervekben, mint a vese és a máj, csökkent ritmusamplitúdót és a szervek közötti fáziseltérést mutattak, amely deszinkronizációra utal.

Az édesített koffeintartalmú ital tehát megzavarja az egerek cirkadián ritmusát azáltal, hogy megnöveli annak időtartamát, amely a nappali aktivitásra való átállást és a perifériás biológiai óra deszinkronizációját okozza, amelynek jelentős biológiai következményei lehetnek.

További kutatásokra lesz szükség annak vizsgálatához, hogy az édesített koffeintartalmú italok ugyanígy hatnak-e az emberek esetében. A tudósok azonban megjegyzik, hogy a vizsgálatban használt koffein koncentrációja (0,1 százalék) majdnem kétszerese volt egy normál adag kávéénak (60 mg/100 ml), a szacharóz/cukor koncentrációja pedig körülbelül tízszer alacsonyabb volt, mint egy energiaitalban.

Elolvasom a cikket