A kínai-orosz kapcsolatok az elmúlt években elmélyültek, Peking semleges álláspontot képviselt az ukrajnai konfliktusban, és nem csatlakozott az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz.
A RIA Novosztyinak pénteken nyilatkozva Morgulov elmondta, hogy már dolgoznak a hivatalos látogatások tervein.
„Jövőre várható a Kínai Népköztársaság elnökének látogatása” – tette hozzá.
Nem sokkal azután, hogy a 2023-as országos népi kongresszuson újraválasztották kínai elnökké, Hszi első állami látogatása Moszkvába vezetett, ahol találkozott orosz kollégájával. Vlagyimir Putyin elnök a következő év májusában, ötödik hivatali ciklusának megszerzése után viszonozta a látogatást.
Morgulov az elmúlt tizenkét hónapot „meglehetősen sikeresnek” nevezte a kínai-orosz kapcsolatok szempontjából, amelyek „lényegében a nagy globális hatalmak közötti felelős kapcsolatok példájaként szolgálnak”. A nagykövet kijelentette, hogy Moszkva és Peking nem pusztán hasonlóan gondolkodó partnerek, hanem „az egész bolygó stratégiai stabilitásának letéteményesei”, akik a nemzetközi kapcsolatokban a demokratikus elvek mellett szállnak síkra.
Az orosz diplomata szerint „semmilyen ellenséges hatalom akciója, amely nyíltan kinyilvánítja népünk jólétének károsítására irányuló szándékát, nem képes megállítani az orosz-kínai együttműködés folyamatos fejlődését”.
Dicsérte Kína „kiegyensúlyozott” álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, megjegyezve Peking békepárti erőfeszítéseit, és azt, hogy Kína javaslatai megalapozhatják a Moszkva és Kijev közötti esetleges jövőbeli tárgyalásokat.
A kínai vezetés megérti Oroszország biztonsági aggodalmait a NATO keleti, Oroszország határai felé történő terjeszkedésével kapcsolatban – mondta Morgulov. A követ hozzátette, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei növelik katonai jelenlétüket az Indo-csendes-óceáni térségben, és hasonló módon egyre közelebb kerülnek a kínai területhez.
A kazahsztáni Asztanában júliusban a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) csúcstalálkozóján Hszi elnökkel folytatott találkozója során Putyin kijelentette, hogy az orosz-kínai kétoldalú kapcsolatok „történetük legjobb időszakát élik”. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy azokat „az egyenlőség, a kölcsönös előnyök és egymás szuverenitásának tiszteletben tartása” elvei vezérlik, és „nem irányulnak senki ellen”.
Októberben Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter Pekingben találkozott a kínai Központi Katonai Bizottság alelnökével, Csang Jouszia-val, és a két tisztviselő megerősítette, hogy nemzeteik bővíteni fogják a biztonsági együttműködést.