Ezért kellene mindennap kitakarítanunk a mikrót

MH
2024. december 27. péntek. 5:26

A Valenciai Egyetem és a Darwin Bioprospecting Excellence SL biotechnológiai vállalat szakemberei harminc különböző készülék belsejéből vettek mintákat laboratóriumi tesztelés céljával: tíz egyszerű háztartási, tíz közös használatú, például munkahelyi, valamint tíz olyan berendezésből, amelyeket molekuláris biológiai és mikrobiológiai laboratóriumokban használnak külön az ottani kísérletekhez.

Noha azt gondolhatnánk, hogy az intenzív elektromágneses sugárzást semmilyen élőlény nem tudja túlélni, a kutatás eredményei azt mutatják, hogy bizony rengeteg mikroszkopikus organizmus képes erre. Számos más mellett a Brachybacterium, Micrococcus, Paracoccus és Priestia baktériumnemzetség tagjait például mind a három helyszín mintáiban megtalálták. Ezek mind olyan mikrobák, amelyek széles körben megtalálhatók az emberi testen és környezetben: bár nem is tudunk a jelenlétükről, számukra több szempontból is előnyös, hogy velünk élhetnek. Ezenkívül fertőzés kiváltására is alkalmas baktériumok is megjelentek a konyhai mintákban, bár nem nagyobb számban, mint bármely más konyhai felületen.

Jó hír, hogy a Frontiers in Microbiology című folyóiratban közölt tanulmány eredményei szerint a három típus közül a háztartási mikrohullámú sütőkben találták a legkisebb biodiverzitást. Magyarán ezekben élt a legkevesebb fajta baktérium és egyéb mikroorganizmus. A kutatók szerint ez logikus is, mivel ezek a készülékek kisebb változatosságú szennyeződéssel érintkeznek, mint a sokak által közösen használt eszközök. Mindkét kategóriát felülmúlták ugyanakkor a laboratóriumi mikrók, noha jellemzően nagyon eltérő is volt a baktériumprofiljuk a háztartási készülékekétől. Összességében mégis az a tanulság, hogy bizony érdemes rendszeresen kifertőtleníteni az otthoni mikrohullámú sütőt, mert pusztán a sugárzás, amellyel dolgozik, nem elegendő a mikrobák maradéktalan elpusztításához.

Elolvasom a cikket