A füge az egyik legrégebben termesztett gyümölcs. Eredetét Délnyugat-Ázsiához kötik, ahol már 5000 évvel ezelőtt is fogyasztották . Az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak nagyra értékelték az íze és gyógyító tulajdonságai miatt, és kereskedelmi termékként is használták. Napjainkban a Földközi-tengeren, Indiában, Törökországban és más mediterrán éghajlatú vidékeken is termesztik.
A füge sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Egy adag friss gyümölcs (kb. 100 g) körülbelül (mg, a napi szükséglet %-a):
B6-vitamin (0,1 mg, 8,7%);
B5-vitamin (0,3 mg, 6,0%);
réz (0,1 mg, 7,8%);
mangán (0,1 mg, 5,6%);
kálium (232 mg, 4,9%).
Magas polifenol- és flavonoidtartalmának köszönhetően (fenolsavak, flavonok, flavononok, flavonolok, antocianinok és proantocianidinek) a füge erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Segítenek csökkenteni a szabad gyökök szintjét a szervezetben, ami megvédi a sejteket a károsodástól, az öregedéstől és a krónikus betegségektől.
A sötét füge a zöldekkel ellentétben magasabb polifenoltartalommal rendelkezik.
A fügében található kálium és magnézium segít a vérnyomás szabályozásában. Az antioxidánsok csökkentik a rossz koleszterin (LDL) szintjét, megelőzve az érelmeszesedés és más szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A füge segít normalizálni a vércukorszintet az abszcizinsav tartalma miatt. Emellett antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően az Alzheimer-kór kognitív és viselkedési funkcióira is pozitív hatással van.
A kutatások azt sugallják, hogy a füge segíthet az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteinek enyhítésében, beleértve a fájdalom, a székletürítés és a székrekedés gyakoriságának csökkentését.