Újabb partneroszággal bővült a BRICS

Az új „partnerország” státuszt a BRICS októberi kazanyi csúcstalálkozóján hagyták jóvá, és a tagság alternatívájaként hivatott szolgálni, miután több mint 30 ország jelentkezett a csatlakozásra.

A BRICS eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát foglalta magában, idén pedig Egyiptommal, Iránnal, Etiópiával és az Egyesült Arab Emírségekkel bővült.

Kedden a thaiföldi kabinet beleegyezett a döntésbe – jelentette a helyi média. Nikondet Phalangkun szóvivő a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy Maris Sangiampongsa thaiföldi külügyminiszter levelet küldött orosz kollégájának, amelyben megerősítette a királyság hozzájárulását ahhoz, hogy a BRICS partnerországa legyen – írja a TASZSZ hírügynökség.

Október 31-én Thaiföld hivatalos meghívást kapott Oroszországtól, amely jelenleg a csoport soros elnökségét tölti be, hogy BRICS-partnerországgá váljon – mondta Phalangkun.

A BRICS-partnerország státusz megszerzése fontos lépés Thaiföld számára a BRICS-hez való jövőbeli teljes jogú csatlakozás felé. Ez az első lépés ezen az úton” – idézte Phalangkun szavait a TASZSZ.

A partnerországok állandó részvételt kapnak a BRICS-csúcstalálkozók és külügyminiszteri találkozók rendkívüli ülésein, valamint más magas szintű eseményeken. A partnerek a csoport eredménydokumentumaihoz is hozzájárulhatnak.

Az új státusz várhatóan fellendíti Thaiföld kapcsolatait a csoportosulás többi tagjával, és új lehetőségeket biztosít gazdaságának fejlesztéséhez – magyarázta a szóvivő.

Thaiföld korábban közölte, hogy teljes jogú BRICS-tagságra törekszik. A külügyminisztérium szerint a csoporthoz való csatlakozás a kereskedelem, a beruházások, az élelmiszer- és energiabiztonság fellendítése révén előnyös lenne az ország számára.

A hét elején Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó bejelentette, hogy kilenc ország hivatalosan is BRICS-partnerországgá válik. A Kreml magas rangú tisztviselője hangsúlyozta a partnerállami státusz fontosságát, és megnevezte Beloruszt, Bolíviát, Indonéziát, Kazahsztánt, Thaiföldet, Kubát, Ugandát, Malajziát és Üzbegisztánt, mint azokat a nemzeteket, amelyek január 1-jén megkapják azt.

Usakov szerint több mint két tucat ország mutatott érdeklődést a BRICS-szel való együttműködés iránt. Ezek az országok Azerbajdzsán, Banglades, Bahrein, Burkina Faso, Venezuela, Honduras, Zimbabwe, Kambodzsa, Kolumbia, a Kongói Köztársaság, Laosz, Kuvait, Marokkó, Mianmar, Nicaragua, Pakisztán, Palesztina, Szenegál, Szíria, Csád, Srí Lanka, Egyenlítői-Guinea és Dél-Szudán.

Elolvasom a cikket