2024 legizgalmasabb pillanatai I.

MH
2024. december 28. szombat. 6:17
Frissítve: 2024. december 28. 6:27

Január 1. Az Operaház tetején Orbán Viktor kormányfő Varga Mihály pénzügyminiszterrel és Ókovács Szilveszterrel, az Operaház főigazgatójával együtt Erkel Ferenc Bánk bánjának bordalával kívánt boldog új évet.

Január 17. Lezárul a Nemzeti Konzultáció, amelyen több mint 1,5 millióan nyilvánítottak véleményt. A kitöltések alapján a magyarok több mint 98 százaléka azon az állásponton van, hogy fegyverszállítások helyett tűzszünetre és békére van szükség a szomszédunkban. Nem szabad, hogy migránsgettók jöjjenek létre hazánkban, és tovább kell szigorítani a gyermekvédelmi szabályozást. Emellett ki kell állni a magyar gazdákért és a magyar mezőgazdaság GMO-mentességéért, valamint szigorúbban kell fellépni a külföldi befolyásszerzés ellen.

Január 24. Varsó brutálisan hátba támadta Magyarországot, odavan az ezeréves barátság? Az új lengyel balliberális kormány a legotrombább módon támadta meg Magyarországot. Donald Tusk kormányfő kijevi látogatása során, a diplomáciában teljesen szokatlan módon, többek között Európa elárulásával vádolta meg hazánkat.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezet fog Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel Kijevben 2024. január 22-én

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kezet fog Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel Kijevben, január 22-én

Fotó: Nurphoto via AFP/Maxym Marusenko

Január 26. Polgárháborús állapothoz közeli helyzet alakult ki az Egyesült Államokban a migráció miatt, amikor Texas megtagadta az engedelmességet a központi kormányszerveknek. A texasi államügyész határozottan elutasította a Biden-adminisztráció arra vonatkozó kérését, hogy a szövetségi bevándorlási hatóságok teljes hozzáférést kapjanak a déli határ mentén található Shelby Parkhoz. A területen korábban a Mexikóból érkező migránsokat vették nyilvántartásba, ám a texasi Nemzeti Gárda a kormányzó döntésére a közelmúltban kitette onnan őket, és szögesdróttal, kerítéssel, valamint katonákkal zárta le a területet.

Február 1. Az Európai Unió összes tagországa jóváhagyta az ötvenmilliárd eurós segélycsomagot Ukrajnának. Kijev valóságos ünnepséget rendezett, Denisz Smihal ukrán miniszterelnök pedig egész Európa szolidaritása jelének nevezte ezt a döntést. Az európai média azonban Orbán Viktor magyar miniszterelnököt ismerte el győztesnek.

Február 1. Megkezdte működését a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A hivatal azzal a céllal jött létre, hogy óvja Magyarország politikai, gazdasági és kulturális önrendelkezését. Feladata, hogy felhívja a magyar társadalom és a politikai döntéshozók figyelmét a külföldi befolyásolási kísérletekre. Ennek érdekében saját hatáskörben és más állami szervekkel együttműködve vizsgálatokat folytathat, ezek eredményét pedig a nyilvánosság elé tárja. A magyar szuverenitás védelme érdekében javaslatokat tehet a jogalkotónak.

Február 2. Kirobban a kegyelmi ügy, amely nyolc nappal később Novák Katalin köztársasági elnök lemondásához vezetett. Kiderült, hogy 2023-ban Novák Katalin köztársasági elnök kegyelemben részesítette Kónya Endrét, a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesét, akit azért ítéltek el, mert segédkezett a felettese pedofil bűncselekményeinek eltussolásában azzal, hogy az egyik sértettet a vallomása visszavonására kényszerítette. Az eset jelentős közéleti felzúdulást okozott. Az ügy hatására február 10-én Novák Katalin lemondott a köztársasági elnöki címéről. Nem sokkal később lemondott Varga Judit volt igazságügyi miniszter is mind az országgyűlési mandátumáról, mind pedig a Fidesz európaiparlamenti választási listavezetőjének szerepéről is. Ő volt az, aki igazságügyi miniszterként Novák Katalin kegyelmi döntését ellenjegyezte.

Február 15. Meghalt a börtönben Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus, közölte az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat.

Február 26. Az Országgyűlés Sulyok Tamást az Akotmánybíróság addigi elnökét választotta meg Magyarország köztársasági elnökévé.

Március 5. Az aznap hivatalba lépet új államfő, Sulyok Tamás egyik első tevékenységeként aláírta a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló február 26-án hozott parlamenti döntést.

Március 6. Kirobban az óbudai önkormányzat korrupciós botránya, miután nyomozók lepték el önkormányzat épületét, és négy embert őrizetbe vett a nyomozó ügyészség. Az óbudai polgármester, Kiss László letartóztatása csupán a júniusi önkormányzati választást követően történt meg.

Óbudai Polgármesteri Hivatal

Óbudai Polgármesteri Hivatal

Fotó: MH/Icsu Renáta

Március 7. Svédország az Észak-atlanti Szerződés Szervezete harminckettedik tagja lett.

Március 15. Talpra Magyarok Közössége néven mozgalom indítását jelentette be a március 15-i nemzeti ünnepen tartott rendezvényén Magyar Péter Budapesten.

Március 17.Vlagyimir Putyint ismét újraválasztják Oroszország elnökének, így ötödik időszaka 2030-ban ér véget.

Március 22.Moszkvai terrortámadás. Legalább 133 ember életét vesztette és közel 150-en megsérültek abban a lövöldözésben, amely az északnyugat-moszkvai Crocus City Hall koncertteremben történt.

Március 26.Baltimore közelében egy hajó az acél tartóoszlopnak sodródott, ami után a kétszer kétsávos híd nagy része a Patapsco folyóba zuhant, többen meghaltak.

Az összeomlott Francis Scott Key hídr egy teherhajóval való ütközés után az amerikai Baltimore-ban.. A Marylandi Közlekedési Hatóság (MTA) szerint mindkét irányban lezárták az összes sávot, a forgalmat elterelik

Az összeomlott Francis Scott Key híd egy teherhajóval való ütközés után az amerikai Baltimore-ban

Fotó: AFP/Anadolu/Lokman Vural Elibol

Elolvasom a cikket